Rüyada Azrail (A.S.) görmek

Rüyada ölüm meleği olarak da bilinen Azrail (A.S.)’i görmek önemli olaylara, toplumda görülecek olumsuz gelişmelere yorumlanmaktadır.

Azrail (A.S.)’i güler yüzlü görmek şehit olmaya ya da imanla ölmeye, asık çehreli görmek tövbe etmeden ölmeye, onunla güreşip yenilmek ölmeye, galip gelmek hastalıktan kurtulmaya, Azrail (A.S.)’in elini öpmek mirasa işaret eder.

Rüyada Azrail (A.S.)’in suretine girmek zorlu işleri başarmaya, O’nu bir yerde gezinirken görmek toplumun her bireyini etkileyecek gelişme ve olaylar delalet eder.

Azrail (A.S.)’e selam vermek, bu dünyada daha çok çekeceğiniz var anlamına gelir. Azrail (A.S.)’i can alırken görmek, uzun bir hayat yaşayacağınıza işarettir.

Azrail (A.S.)’i gülerek görmek, acısız bir vefat; kızgın görmek acı çekerek ve ıstırap içinde öleceğinize işarettir. Büyük ve yüce meleklerden biri olan Azrail (A.S.)’i rüyada görmek, eğer güler yüzlü görülmüş ise, uzun bir ömür yasayacağına; asık suratlı olarak görülmüş ise, günahlarının çok olduğuna ve tövbe etmesi gerektiğine işarettir.

Azrail (A.S.)’i çok hiddetli görmek ölümünün yakın olduğuna delalet eder. Rüyada Azrail’in elini öptüğünü görmek, bir büyük mirasa konacağına; onun yüzünün mimiklerinin değiştiğini görmek, kadir ve kıymetinin yüksek olduğuna ve Cenabi Hak katında makbul bir kul olduğuna yorumlanır.

Bir başka rivayete göre de rüyada Azrail (A.S.)’i güler yüzlü görmek, şehit olmaya işaret eder. Öfkeli bir halde görmek ise, tövbe etmeksizin ölmeye işaret eder.

Rüyada Azrail (A.S.) ile güreştiğini veya ona galip geldiğini gören kimse, hastalıktan kurtulur. Azrail (A.S.)’in, kendisine galip geldiğini gören kimse ise, ölür. Bazı tabirciler, rüyada Azrail (A.S.)’i gören kimse, lüzumlu olan bir ise girer dediler.

Bazı tabirciler ise, o kimsenin bu rüyası büyük bir korkudur, dediler. Ya da o kimsenin eliyle büyük işler meydana gelir. Azrail (A.S.)’in elini öptüğünü gören kimse, bir mirasa konar. Azrail (A.S.)’i görmek, cemiyeti dağıtma ve hiç bir kimseyi himayesi altında tutamamaya, hastaların ölmesine, binaların yıkılmasına, yangın çıkmasına, korkunç haberlere işaret eder. Bazı tabirciler Azrail (A.S.)’i görmek, bazen de borçlara, kazancın durgunluğuna, issiz kalmaya ve çalışmamaya işaret eder, dediler.

Azrail (A.S.)’i görmek hapse, halkı bozmaya, ilmi unutmaya, namaz kılmamaya, zekat vermemeye ve yapılması gerekenleri yerine getirmemeye işaret eder. Azrail (A.S.)’i görmek, ailesinden ayrılmaya, kitlik olmasına, ziraat ve meyve yerde görülen afetlere işaret eder.

Bu tabirle ilgili yorumunuzu bize yazın