Rüyada pazar, pazar yeri görmek

Rüyada pazar görmek, insanların geçim vasıtalarına, hayatı devam ettirmek için insanların uymakla yükümlü olduğu iş bölümüne tabir edilir.

Rüyada geniş ve kalabalık pazar görmek bolluğa, dar ve eski pazar hayat pahalılığına yorumlanır.

Rüyada pazar görmek bazen gaflete, dünyaya dalmaya, savaş ve mücadeleye delalet eder.

Pazarda satılan veya satın alınan şeyler için tabirnamenin ilgili maddesine bakınız.

Rüyada pazar görmek artışa delalet eder.

Rüyasında bir çarsida gezindığını görmek, yeni bir iş tasarladigina, çarsidan bir şeyler satın aldığını görmek, rızkının bollasacağına; çarsida bir dükkanin önünde satilan şeylere baktigini gör-mek, besledigi bir ümidin hakikat olacağına; genellikle pazar bir ibadet yeri ile de yorumlandigi için çarsida alis veris etmek bazila-rinca ibadete de yorumlanır. Aldigi malların bolluğu yaninda, yaptığı ibadetin de Cenabi Hakk (C. C) tarafından kabul edildiğine işarettir.

Çarşı-pazar kazançla yorumlanır.

Rüyanızda bir pazardan alışveriş ettiğinizi veya pazari dolasip alacağınız şeyleri hesapladiginizi görmek, kazancıniz ile masrafinizin, yani bütçenizin denk olmadığına, birçok şeylere ihtiyacınız olduğu halde, paranızın kit olması yüzünden alamadiginiza delalet eder.

Pazarı bazı tabirciler savaş meydani ile de yorumlarlar. Çünkü savaş bir çeşit ticaret meydanidir. Savas kazanan ganimet elde eder. Ve kazanca girer. Bazı yorumculara göre de pazar bir çeşit mescittir. Nitekim mescit de pazar olarak yorumlanır. Bir kimse kendisini bilmediği bir çarsida bir mal sattigini ve sattigi maldan zarar ettiğini görse, eğer bir okulda okuyorsa, tahsili yarida kalır; bir yerde çalisiyorsa, isinden olur. Bir iş yapmak veya evlenmek niyetinde ise, bu niyeti suya düşer.

Pazardan bir mal alip evine geldığını ve eve dönünce o malın elinde olmadığıni görmek, ümit ettiği ve beklediği şeylerin olmayacağına delalet der.

Pazara gelip de her tarafi boş ve hiçbir seyin satilmadığını görmek, ibadetinin noksanligina, dini emirleri yerine getirmediğine işarettir.

Pazarda her şeyi olduğundan daha çok ve bol olduğunu görmek, rüya sahibinin dini inancinin kuvvetli olduğuna, ibadetini Islam sartlarina göre yerine getirdigine ve Allah’ın (c. c) katinda makbul bir kul olduğuna delildir.

Pazarda bir fakir görüp, onu yanina alarak, almak istediği her şeyi alip, ona hibe eden kimse, Cennet’in sakinlerinden olur.

Pazardan atla geçmek murada; araba ile geçmek, muradının çabuk olacağına; pazar ortasinda durup namaz kılmak, evli ise çocuğu olaca-gina; bekarsa evlenecegine işarettir.

Pazara gelip de hiçbir şey almadan döndügünü gören, ümit ettiği kazancı elde edemez.

Pazar, satildigi malların cinsi ile de yorumlanır, söyle ki; mesela bakircilar çarsisi tabir namede bakirin delalet ettiği sembol ve yorumlar göz önünde tutularak yorumlanır. Böylece her pazar hangi malın çarsisi ise ona göre tabir edilir. ünlü tabircilerin yorumlarina göre, çarsilarin satilan mallara göre tabirleri kisaca söyle; helvacilar çarsisi, Islam dinine, kumaşçilar çarsisi mutluluğa, yüksek memuriyetlere, bol kazanca; mücevherat çarsisi Allah (c. c) daimi surette anmaya, zikretmeye, ilim tahsiline ve savaşa; bakircilar çarsisi hafif bir hastalığa, bekarlar için evlenmege ve fe-nalik ile yorumlanır. Yüncüler çarsisi geniş rızk ve miras almaya;pamukçular çarsisi malının artacağına, zenginliğe, batildan hak-ka dönüse, tahil (hububat) çarsisi ziraata, bol ürün almaya; sebze halini görmek geçim darligina, balik pazari rızka ve berekete, de-niz yolundan iyi haberler almaya; kasaplar çarsisi kan dökülmesine, evde tartismaya; yagcilar çarsisi istek ve sehvetlerin artmasına, hastalıktan iyilige kavuşmaya; halicilar çarsisi deniz yolculuğuna; saraçlar çarsisi ilim ve çocuk sahibi olmaya; mezeciler çarsi-si ferahlığa, sevince; eczaneler mal saklamaya ve sırlari sakli bulundurmaya; bugday ve un çarsisi ucuzluk ve bolluğa, korkudan emin olmaya; keresteciler çarsisi ayrıliga; kiremitçiler çarsisi ev sahibi olmaya veya yeni bir eve tasinmaya; demirciler çarsisi, yükselmeye ve güzel davranışlara; kavaflar çarsisi evcil hayvanlara, hizmetçilere; çadircilar çarsisi çocuklara ve kısa gezilere; hasirci-lar çarsisi karin agrisina; kalaycilar çarsisi, yeni mallar edinmeye, süse ve ziynete; sandikçilar çarsisi anlayis ve güzellige; asçilar ve lokantacilar, hastalıktan kurtulmaya ve iyileşmege; sise ve cam eşya (züccaciye) çarsisi yara, ayrılık ve kovulmaya; kagitçilar çar-sisi mahkeme ve devlet dairelerine düşmeye; camcilar çarsisi, küskünlüge, hafif ağıztartismalarina; kuru yemisçiler ağıztadina ve dostluga; manavlar çarsisi ise yazlik kısa gezilere ve mutlu günler geçirmeye delalet eder. Bir başka rivayete göre de rüyada görülen pazar ve pazar mescide işarettir. Bazan pazar ve pazar bir toplulugun kazanarak kar edecegi ve diğer bir toplulugun da elindekini kaybedecegi bir savaşa işarettir. Bir kimse rüyada tanımadigi bir çarsida bir eşyayı kaybetmis veya orada bir fayda görmüs yahut zarar etmis olduğunu görse, eğer rüya sahibi uyanıkken cihad ve savaşta ise o kimse savaştan kaçarak şehitlik mertebesine nail olmaktan mahrum olur. Eğer Haccda ise Haccmi tamamen yerine getiremez. Eğer talebe ise talebeligi terkeder. Yahut ilmi, Allah (C. C)in rızasınin dışında bir gaye için ögrenir. Eğer bu hallerden hiçbirisi onda bulunmaz ise o kimse cuma namazım terkeder.

Rüyada alışveriş ederken bir şey çaldığını gören kimse eğer savaşçi ise hainlik yapar ve ganimet malından bir şeyler çalar. Bir kimse rüyada bilinen bir çarsinin halkı ile dolu olduğunu, yahut yangin olduğunu veya saf ve berrak bir suyun yolun ortasinda aktigim, veya o çarsinin etrafi saman ile doldurulmus olduğunu, ya da içinde güzel bir rüzgann estigini görse rüya sahibinin ailesinin geçiminin yerinde olduğuna ve onlann kazanç sağlamalarina işarettir. Bir kimse rüyada pazar balkinin uykuda olduklanm yahut dükkan ve hanlarin kapanmis olduklarım yada örümceklerin dükkanlar veya satilan eşyalar üzerinde yuva yapmis olduklarım görse o çarsida alışverişin durmasina işarettir. Bazı tabirciler rüyada görülen pazar dünyaliktir, dediler. Bundan dolayıdir ki rüyada geniş bir pazar ve pazar görse, hali geniş ve malı çok olur. Bazı tabirciler, çarsi, üzüntü ve kederlerin kendisinde toplanmasina binaen izdirap, keder, eziyet, münakasa ve şerri tahrik etmek gibi şeylere işaret eder, dediler.

Rüyada görülen çarsilar fayda ve rızıklara, hastalıklardan şifa bulmaya işarettir. Bazen de çarsilar yalan ve günaha üzüntü ve sıkıntıya işarettir.

Rüyayı gören çarsida sesini yükselterek Allah (C.C.)i zikrettiğini görse iyilikle emredip kötülükten nehyetmesine işarettir.

Rüyada pazar ve sokaklarda halk bulunmasa veya pazar balkinin ölmüs olduklarım görse, alışverişin durmasina veya zulmün meydana gelmesine yahut afet ve bela eriserek malların telef ve helak olmasına yahut piyasanin pahali olmasına işarettir. Eğer rüyada kitapçilar çarsisini görse hidayet ve tevbeye, ser ile mücadele yapılmasına işarettir.

Rüyada eczacilar çarsisini görmek sevinç verici haberlere zevce ve evlada işarettir. Helvacilar çarsisini görmek iman ve Islama işarettir. Kumasçilar çarsisini görmek, izzet, yücelik, zevce veya rütbe ve rızkın yenilenmesine ve işini gizli tutmaya işarettir. Kuyumcular çarsisini görmek, ferahlik ve ziynetlere, zevce ve evlatlara işarettir. Bakırcilar çarsisini görmek, ser ve sıkıntılara, baş agrisina, bekar için evlenmeye, evlat ve sevince işarettir. Silahçilar çarsisi savaş ve münakasaya ve düşmana galip gelmeye işarettir. Yüncüler çarsisi, fayda, rızık ve mirastan elde edilecek mala işarettir. Pamuk çarsisi malın artmasına rızka ve batildan hakkın meydana gelmesine işarettir. Tohum çarsisini görmek nesle ve ziraat yoluyla meydana gelecek kazanç ve faydalara işarettir. Sebze çarsisini görmek, çoluk çocuğunun nafakasini kisaltmaya ve geçimin darligina işarettir. Bazen de bu rüya güç şeyi kolaylastirmaya işarettir. Balik pazarim görmek rızka ve helalden olarak birbiri arkasınca meydana gelecek fayda, menfaat ve akrabalari ile bir araya gelmeye yahut deniz seferinden haber vermeye işarettir. Kasapçilar çarsisi savaş meydanina işarettir. Zeytin, tereyagi ve bal çarsisini görmek arzu ve sehvetlerin harekete gelmesine ve hastalıktan şifa bulmaya işarettir. Saraçlar çarsisini görmek, kara yolculuğuna işarettir. Meyveciler çarsisini görmek salih bir amele ilim ve evlada işarettir. ilaç için bitki kökü satilan çarsiyi görmek, malı muhafaza etmeye ve sirian gizli tutmaya işarettir. Bugday çarsisini görmek, ucuzluk ve bolluğa korkudan emin olmaya işarettir. Keresteciler çarsisini görmek nifak terfika ve bir araya gelmeye işarettir. Demirciler çarsisini görmek, ser, zahmet, düşmanlik ve sıkıntıya işarettir. Bazen de bu rüya rızık ve menfaata işarettir. ipekçiler çarsisini görmek izzet, mal ve salih amele işarettir.

Çadircilar çarsisi yolculuğa bazen de ölüler için kefen satilan çarsiya işarettir. Hasircilar çarsisi, meydana gelen hastalığa işarettir. Sandikçilar çarsisi, hafiza ve anlayisa işarettir. Siseciler çarsisi, riya, nifak ve kovuculuk etmeye işarettir.

1 yorum Aşağıdaki formu kullanarak siz de yorum, görüş ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

  1. Rüyamda eşimle bir küçük bir tabuta Dört beş yaşlarında bir erkek çocugu çocuk bizimmiş tabuta koyuyoruz çocuk yaşıyor uyurken pazar yerinden geçiyoruz pazarın ortalarına geldiğimizde küçük bir musalla taşına tabutu koyup kapağını açıp bakıyoruz çocuk tabutta yok eşim ve ben feryat figan koşuyoruz çocuğu arıyoruz ben çok etkilendim aklımdan çıkmıyor

Bu tabirle ilgili yorumunuzu bize yazın