Oğlak burcu erkeği

Çevresinde kendi ördüğü tuğladan bir duvar vardır. Utangaç, ama güçlü ve çetindir. Hoştur ama müthiş ihtiraslıdır. O efsanevi sessiz, dünyevi kovboy gibi Oğlak erkeği de yalnız olmayı tercih eder gibidir. Ama değil, gerçekte yalnızlığı sevmez.

Gizliden gizliye, oğlak çok beğenilme özlemi çeker. Uçan bir trapez üstünde kalabalıkların nefesini kesmek ister. Özel rüyalarda keçi, şifa bulmaz bir romantiktir, ama Satürn onun bu doğal yapısını zincire vurmuştur. Bu sert disiplin gezegeni ondan sakin bir davranış gerçekçi hareketler ve ciddi niyet bekler.

Bu onun çelişkisidir ve çoğu zaman katlanması güç bir çelişkidir. Bazen içindeki bu çelişkiyi ters bir tavırla örter. Ve bazen de hiç beklenmeyen ve duruma ters düşen bir şakacılıkla sizi şaşırtır. Bu değişik davranışları aslında hep gerçek duygularını örtbas etmek için yapar. Ama bunlar ekseriyetle en komik cinsten olur. Oğlaklar böyle abuk sabuk davrandıkları ve şakaları hokkabazlığa çevirdikleri zaman iyice saçmalarlar.

Macera susuzluğu çeker

Şimdi aklı başında güvenilir oğlak erkeğini ters yüz edin, karşınızda özgür rüzgârların tatlı kokusunu şifa verici bulan neşeli, nazik bir hayalperest bulacaksınız. Bu adam heyecan açlığı ve macera susuzluğu çekmektedir. İçlerinden ancak parmakla gösterilen birkaçı bu yalnız ruhu gizli zindanından azat edebilir. Eğer bu kitabı kitabına bakarak değerlendirmeye eğiliminiz varsa, burçlar size son derece faydalı olabilir. Siz o oğlak ahbabınıza harika bir öğretmen ama berbat bir âşık olabileceğini düşünüyorsunuz. Aynı şekilde, size ait biri olmaktansa başkan olsun daha iyi diye de düşünebilirsiniz. Siz de öyle bir izlenim bırakmış ki ismini sizin hatıra defterinizde göreceğine sosyal kayıtlarda görmeyi tercih ederdi.

Şimdi onun bir kış gecesinde yanan sıcacık bir odun ateşi kadar sıcak bir yüreği olduğunu keşfediyorsunuz. Onun iç dünyasını keşfederseniz heyecanla titreyecek ve etkilenecektir. Ama iç dünya emek iç dünya demektir. Böyle dikkatsizce kendinden geçtiği anlarda mutluluk rüyalarının elinden kaçarak ortalıkta serbestçe uçuşmasına asla izin vermeyecektir. Siz bunların Onun iç dünyasında var olduğunu bilin yeter. Oğlağınızın düğün çiçekleri arasında çıplak ayakla sekeceğini beklemek gafletine hiç düşmeyin. Onun aslı olan Satürn kişiliğinizi değiştiremezsiniz. Sizin yapacağınız şey anlattığı kaba saba köpek hikâyelerine gülmektir; ta ki, daha akıllıca hikâyeler anlatacak cesareti kendinde buluncaya kadar. Bir iki alevin dışarı vurmasına izin verecek kadar güven hissedinceye değin, muhafazakâr görünüşünün altında bastırılmış ateşler yandığını anladığınızı Ona belli edebilirsiniz. Onun gerçekçi rüyalarını herkesinkinden daha renkli bulduğunuzu çünkü hiç bir rüyanın gerçekleştiği andaki kadar parlak olmadığını söylerseniz, daha güzel hayaller kurması için Onu cesaretlendirmiş olursunuz.

Bir gün tırmandığı dağın zirvesine ulaşacak ve siz de azimli keçinizle alabildiğinizce iftihar edebileceksiniz. Oğlaklar, sanki kendilerine hiç kompliman yapılmadan da yaşayabilirlermiş gibi davranırlar. Kendisine kompliman yapan olursa takındığı tavır, bunun doğruluğuna inandırıcı bir kayıt olur.

Siz hiç oğlak erkeğine güzel bir şey söyleyip de iltifatınızın onun yüzündeki ifade gibi donup kaldığını gördünüz mü? Durun acele etmeyin keçinin kendini aldatmakta gösterdiği ustalık, sizin de yanıltılabileceğinizi göstermez.

Aslında o kendisi iyi, akıllı, yakışıklı, arzu edilen, ilginç bir insan olduğunun söylenmesi için korkunç bir ihtiyaç duymaktadır. Ne var ki, bu ihtiyaç duyduğu şeyleri pek açığa vurmadığından karşılığını da alamaz. Sonuç olarak, bu adam biraz huysuzdur ve birisi kendisine açıkça hayranlık gösterdiği zaman ne yapacağını bilemez. Bu yüzdende mahcubiyetini örtmek için ya münasebetsiz bir şaka yapar, ya da duymazlıktan gelir.

Olgunlaştıkça açılır

Olgunlaştıkça yavaş yavaş açılır. Ve eğer tipik bir oğlaksa grubunun içindeki en geç görünüşlü, en genç davranışlı ihtiyar olarak ömrünü tamamlar. Şimdi bu iyi değerlendirilmesi gereken bir husustur. Başka erkeklerle yıllarca akılsızca uçarılıklara katlandıktan sonra sıkıcı bir yaşlılığı gözlemek zorundasınız. Ama bir oğlakla önceden hevesiniz kursağınızda kalsa da sonradan sizi nelerin beklediğini bir düşünün. Oğlak aşkınız aşkınızın baharında belki de sizi kaptığı gibi Paris’e kaçırmayacaktır. Ama kırk elli yıl sonra başka erkeklerin gıcırdayan eklemlerinden yakındıkları bir sırada sizi ay ışığında Tac Mahal’i görmeğe götürebilir.

Doğrusu hiç de kötü bir değiş tokuş değil. Eğer önce ağır mezeliklerle tıka basa midenizi doldurup sebzeyi sonradan adet yerini bulsun diye yiyen biriyseniz oğlak size göre değil.

Oğlak erkeğiyle evlilikle sonuçlanan aşk, tatlıyı ait olduğu yerde yemeğin sonunda yemek gibidir. Doğal olarak Oğlağın yaşlanmasındaki tersine gidiş size sadakat hanesindeki lehte bir puan gibi görünebilir. Öyledir.

Aşkınız henüz genç ve çiçeği burnundayken, oğlağınızın yanlış yollara sapması gibi üzüntüleriniz olmayacağı doğrudur. Yaşlandıkça biraz avarelik edeceği de doğrudur. Yine de diğer burçların çoğuna göre oğlak sadakat yönünden en kuvvetlisidir. Çünkü oğlak erkeği aile mihrabında yanan bir tütsüdür. Geç çiçek açmaya başladığı yıllarda ufak tefek kaçamaklara kalkışsa da bunlar hiçbir zaman aile ocağının, çocukların ve sizin yerinizi almayacaktır.

Daima kusursuzluk arar

Bunun içine hem sizinle kurduğu aile, hem de çocukluğundan beri yürekten bağlandığı kendi ailesi girer. Oğlaklar kusursuzluk arayan gözle ve dikkatle çevrelerini gözden geçirirler.

Oğlak iyi anne olacak bir kızı seçecektir. Sonra bu kız iyi yemek yapacak iyi ev kadını olacaktır. Daha sonra, iş arkadaşlarına ve dostlarına iyi intiba bırakacak kadar iyi giyinecek ve tercihan geçmişi, davranışları, yetişmesi ve zekâsıyla onlardan bir gömlek üstün olacaktır.

Oğlaklar karşı cins önünde her zaman biraz tedirgin olduklarından, bazen hoş olmayan durumlar karşısında acemice imalarda bulunur, beceriksizce kinayeler yaparlar. Bütün bunlar utangaçlıklarını ve daha atak insanların aşırı ihtiraslarına karşı duydukları merakı gizlemek içindir.

Baba olarak, kelimenin tam anlamıyla baba olacaktır. Her zaman sofranın başında O oturacak piknikte bile bu böyle olacaktır. Bir ağacın altına kâğıt örtüyü serip etrafına toplandığınız zaman; karınca yuvasının yanındaki zehirli sarmaşığın üstüne oturuyor olsa da oğlak babanın yeri sofranın başköşesinde olacaktır.

O her zaman saygı ve itaat bekleyecek, her işte ısrarla rutin ve disiplin arayacaktır. Ne var ki bunun karşılığı dürüst bir bağlılık, hatta fedakârlıkla ödeyecek belki de büyük mutlu bir doğum günü partisi ya da yılbaşı partisine izin verecektir. Oğlak babaların cezayı esirgeyip çocuğunu şımartmasını hiç beklemeyin.

Çocuklara organizasyon öğretir

Kendi organizasyon ve güvenilirlik duygusunu şiddetle çocuklarına da aşılamaya çalışacaktır. Bu çocukları tabii fazla incitmeyecek olsa olsa biraz kolalarını yumuşatacaktır.

Ona anne babalığın ciddi bir sorumluluk olduğu kadar zevkli bir iş olduğunu hatırlatın. Kocanızı da çocuklarını top oynamaya, balık tutmaya, yüzmeye götürmeye teşvik edin. Eğer biraz sertse, fazla ileri gitmemek şartıyla, çocuklarınızın uzun sürede bundan yarar göreceklerini unutmayın. Torunları dizlerinde zıpladığı zaman son derece hoşgörülü büyükbaba olacaktır.

Oğlak dedeler harika çocuk bakıcısı olurlar. Bir oğlak erkeği evlenmekte acele edip pişman olmakta gecikmekten ziyade, evlenmekte gecikebilir. Ve pişman olmakta acele eder.

Oğlakta yapılan evliliklerin çoğu sağlamdır. Yıllar geçip giderken saçlarınızda çoğalan akların, artan kilolarınızın ve yüzünüzdeki kırışıkların hiç önemi yoktur.

Onun için siz daima ona “Seni seviyorum” dedirten genç kız gibi görüneceksiniz. Siz bunu düşünüp durmaktan vazgeçince o da ne diye tekrar tekrar söylemek gereğini duysun? Böylesine uzun sürdükten sonra, bir kez söylemek yeter.

Bu tabirle ilgili yorumunuzu bize yazın