Rüyada rüzgar görmek

Rüyada rüzgar görmek, rüya sahibinin hayatını değiştirme üzere kısa zaman içinde bir yolculuğa çıkacağı şeklinde tabir edilir.

Rüyada lodos rüzgari, hayatınin akişinin degisecegine, poyraz rüzgari, şiddetli bir sevgiye, sam rüzgari hastalığa ve sıkıntıya, güney rüzgari sevinç ve mutluluğa delalet eder, İbn-i Şirin’e göre; şiddetli rüzgar estigini görmek, o yer insanlarına korku verecegine, ağaçları kökünden sökecek derecede şiddetli rüzgar estigini görmek ise, yine o yer halkına salgin bir hastalık, kitlik gibi bir bela bir musibet geleceğine delalet eder.

Kirmani’ye göre; sam rüzgari yani sicak rüzgar görmek yakici hastalıklara ve soguk kış rüzgari görmek, soguk hastalıklara ve orta derecede esen rüzgari görmek ise, sağlığa; ağaçları çiçek açtiran bahar rüzgari görmek ise, o yer halkınin iyi haline işarettir.

Rüzgarin kendisini sürükledığını görmek, uzun bir yolculuğa çıkacağına ve bu yolculuktan ona menfaat ve iyilik geleceğine delalet eder.

Cabir-ül Mağribi’ye göre; şiddetli bir rüzgarin kendisini yerden göge dogru kaldirdığını görmek ecelinin yaklaştigina; rüzgarla havalandiktan sonra tekrar yere indığını görmek, hasta olup tekrar iyilesecegine delalet eder.

Rüzgâra bindiğini görenin mertebesi yüksek olur.

Cafer-i Sadık, rüzgar görmeyi sekiz şekilde yoruma tabi tutuyor; müjde, sözün geçmesi, mal, ölüm, azap, hastalık, iyileşme, rahatlik.

Abdulgani Nablüsi’ye göre, rüyada rüzgar görmek beş şekilde yorumlanır; Yolculuk, sevinç, hayatta degisiklik, evlenmek, dogum.

Bir başka rivayete göre de rüyada rüzgar görmek, kuvvetine fayda ve zarar bakımından kendisinden asağıdaki mahidkat üzerine kahr ve galabesinden dolayı sultana veya Devlet Başkanina işarettir.

Bazen de sultanin mülk ve askerine, yardımcilarina, emirlerin, askerlerin haberlerine işarettir.

Rüzgârın Süleyman (A.S.)’ın hizmet ve yardımında bulunduğu malumdur.

Bazen bati tarafından esen rüzgar, şiddetle estigi zamandaki sesinden, ağaçlan düşürdüğünden, gemileri batırdığından dolayı haraba ve afete işarettir.

Çünkü Ad kavmini helak eden rüzgar bu rüzgârdır.

Bazen de rahmet yüklü bulutlari tasiyan rüzgar, ucuzluk ve bolluğa, zafer ve müjdeye işarettir, bazen de rüzgar, nezle ve baş agnsi gibi salgin olan hastalığa işarettir, bir kimse rüyada korku, tehlike ve karanlık olmaksizin rüzgarin kendisinl yerinden alip götürdügünü görse, eğer ehil ise insanlara amir olur, yahut sanatında durgunluk ve elindeki malı geçersiz ise, sanatı revaç bulur.

Korkan bir insan rüyada, rüzgar kendisini kaldırıp onunla beraber gitse, rüzgar ile beraber karanlık toz, toprak ses ve çığlık gibi haller de varsa eğer rüyayı gören kimse gemide ise helak olur, bir hastalığı varsa derdi artar.

Gemide olmayıp hastalığı da yoksa ona bir sıkıntı ve zahmet erişir.

Rüzgarın ağaçları kökünden çıkarması, duvarları yıkması, halkı veya hayvanları ya da yiyecekleri uçurması, veba, harp, fitne veya esaret gibi halkın içinde meydana çıkacak büyük bir belaya işarettir.

Samyeli hararetli hastalıklara, gök gürültüsü ile beraber olan rüzgar, kuvvetle beraber kahredici sultana işarettir.

Bir kimseyi rüzgar bir yerden diğer bir yere götürse o kimseye saltanat ve devlet isabet eder.

Yahut o kimse bir daha dönemeyecegi bir yere yolculuk yapar.

Rüyada rüzgar bir sehir veya asker üzerine esse, o sehrin halkı veya o asker harp halinde iseler helak olurlar.

Mutedll olarak esen rüzgar hayır ve berekettir.

Kuvvetli esen rüzgar hükümdarin kahndir.

Toz, toprakla esen rüzgar harptir.

Rüzgarlar Allah Teala Hazretleri tarafından müjdedir.

Rüzgar ile beraber hayra alamet olan bir seyin bulunmamasi o yerden bereketin gitmesine işarettir.

Rüzgarin sesi olması azap ve şiddettir.

Rüyada şiddetli rüzgarin bir belde halkı üzerine estiginin görülmesi, o rüzgarin kuvveti miktarinca o yer halkına erisecek korku ve şiddete işarettir.

Güneyden esen rüzgarin estigi yerde veba, hastalık veya ölümün meydana gelmesine işarettir.

Bazı tabirciler de, güney rüzgan yagmur ve rızıktır, dediler.

Malum taraflardan temiz rüzgarin esmesi güzel ve hos haberiere ve rahmete işarettir.

Bu tabirle ilgili yorumunuzu bize yazın