Rüyada kitap görmek

Rüyada kitap görmek, güç ve kuvvet olarak tabir edilir.

Rüyasında kitap okuduğunu gören, düşmanlarına karşı kuvvetli bir durumda bulunur.

Bir rafa veya kitapliga kitaplarini dizdığını görmek, yaptığı içlerde daima bilgi ve tecrübelerinden faydalanildığına delalet eder.

Rüyasında çocuğuna bir masal kitabi okuyarak, onu oyaladığını görmek, müjdeli bir haber alarak sevinecegine işarettir.

Kucaginda sayfalari okunmayan veya üzerinde yazi bulunmayan, defter şeklinde bir kitap olduğunu görmek, bulunduğu bir işten zarar göreceğine, yanında kapali bir kitap görmek, kismetinin kapali olduğuna ve kazancınin azalacağına; yaninda sayfalari açik bir kitap görmek, rızkının bol ve kazancınin çok olacağına işaret eder.

Elinde bir yabancı dille yazılmış ve kendisi dili bilmediği için okuyamadigi bir kitap olduğunu görmek, bir yerden kötü bir haber alacağına ve bu haberin sebebinin ne olduğunu anlamadığına işarettir, bir kitapçidan kitap satan aldığını görmek, ilim sahibi bir kişiden dünya ve ahiret hakkında birçok yeni şeyler Ögrenecegine yorumlanır.

Rüyasında kendisine verilen veya satın aldığı bir kitabi yırttığını görmek, halk tarafından kötü bir kişi olarak tanındığına, bir kitabi yaktığını görmek, işlerinin kötüye gideceğine, ve geçiminin daralacağına delalet eder.

Elinde beyaz ciltli bir kitap görmek, feraha çıkacağına; mavi renkli kitap görmek, bir iste ümit beslediğine; yesil renkli kitap dini inancinin kuvvetine; kirmizi ciltli kitap görmek, eglenceye düşkün biri olduğuna; siyah renkli bir kitap olduğunu görmek, ev halkından birisinin ölümüne, sari renkli kitap görmek, hastalığa delalet eder.

Bazı yorumcular kitabi arkadaşla yorumlarlar.

Bir kitabi olduğunu görmek, eğer okuyabilecegi bir dille yazılmışsa, iyi bir arkadaşa; bilmediği yabancı bir dille yazılmışsa, fena bir arkadaşa işarettir, kendisine gökten bir kitap indığını görmek, Allah (CC) yolunda olduğuna delalet eder.

Rüyada elinde tefsir kitabi görmek, işlerinin düzgünlügüne, tefsir okuduğunu görmek, zorluklarin çözülecegine, elinde fikih kitabi görmek, devlet başkaninin yaninda veya ona yakin olup sözünün geçtigine delalet eder.

Elinde dini bir kitap olup onu okuduğunu görmek, din konuşunda bilgi sahibi olduğuna; dünyadan elini çekip ahiret için çalıştığına, dua ve hutbe kitabi okuduğunu görmek, duasinin kabul olunacağına; diledigi şeylere kavusacağına; tarihi hikaye okuduğunu görmek, halk tarafından kendisine kötü gözle bakıldığına; tip kitabi okuduğunu görmek, bozulan işlerinin düzelecegine, yildizname kitaplari okuduğunu görmek, dünya işleri ile uğraştığına, hendese (geometri) kitaplari okumak halk arasında ün sahibi olduğuna; hesap (matematik) kitaplari okumak dünya ve para işleriyle meşgul olmaga delildir.

İbn-i Kesir’e göre; açilip, içlerinde ne olduğu bilinmeyen ciltli kitaplar görmek, menfaat ile yorumlanır, neye dair oldukları bilinir ise yorumlari yukarida yazdiklarimiz gibidir.

Uyanik iken makbul olmayan bir hal olmadığı, yani kitaplari yirtmak veya yakmak veya kirletmek gibi bir şey yapilmadigi halde, ciltli kitap görmek hayırdir.

Bir çok kitap biriktirmek ilim sahibi olmaya işarettir.

Eğer bu topladigi kitaplari okuyorsa, bu işaret hakikat olur.

Eğer okumadan sadece topluyorsa ve kitaplar cilt halinde Öylece kaliyorsa bilgisi esassiz demektir.

Bir kitabi kendi eliyle ciltledığını görmek, bir kişiye iyilik ettiğine delalet eder.

Bir başka rivayete göre de rüyada kitap görmek, kuvvettir.

Bundan dolayı elinde bir kitap bulunduğunu gören kimse, kuvvete erişir.

Kitap eğer açiksa yaygin bir haber, kapali ise, gizil bir haberdir.

Eğer kitap erkek çocuk elinde olursa, müjdedir.

Kadin elinde olursa, sevinçli bir işi beklemektir.

Kitap açik, kadın Örtülü ise rüya sahibine sakinmasiyla emrettiği bir haberdir.

Eğer kadın koku sürünmüs güzel bir kadınsa, kendisine övgü bulunan bir habere işarettir.

Rüyada elinde durulmus bir kitap olduğunu gören kimse, yakında ölür.

Rüyada Müslümanlarin liderinden bir yazi aldığını gören kimse, devlet, saltanat ve gipta edilecek bir nimete erişir.

Kendisiyle bir kimse arasında münakaşa ve düşmanlık veya karışık bir işi bulunan kimse kitabini sağ tarafinda görse, o kimsenin delil ve sahit getirecegine işarettir.

Eğer rüyayı gören azap ve sıkıntı içinde ise, kurtulaçağına işarettir.

Eğer rüyayı gören bir şeyden dolayı üzüntülü ise veya vataninda değilse, onun işinin kolaylasacağına ve çabucak ailesine dönecegine işarettir.

Kitabını sol tarafinda gören kimse, yaptığı bir isine pişman olur.

Sag tarafta görülen kitap ucuzluk ve bolluk bir seneye işarettir.

Bir kimseden bir adam rüyada sağ eliyle bir kitap alsa, o adam o kimseden veya onun taraf mdan çok sevdiği bir şey alır.

Elinde Kuran-ı Kerim veya Arapça bir kitap olduğunu gören kimse, üzüntü, keder ve sıkıntıya düşer.

Bir kimse bir kitabi yırttığını ve kestigini görse, o kimsenin üzüntü ve kederi gider ve hayra nail olur.

Elinde Farsça bir kitap bulunduğunu gören kimseye sıkıntı ve şiddet isabet eder.

Bir kimse rüyada gökten kendisine bir kitap indiginl görse, o kimsenin o kitaptan anlayisi veya onun gökten indiginden hatırına gelen şeyle tabir edilir.

Eğer ondan anladigi veya hatırına gelen şey hayırsa hayırla, serse, ser ile tabir edilir.

Bazen kitap kişinin kendisiyle iyi anlasan arkadaşına, bazen de üzüntü ve kederden kurtulmaya ve hastalıktan iyileşmeye işarettir.

İçinde ne olduğu bilinmeyen ciltli bir kitabi görmek, mesleginde hile yapmaya, gizli yapilan ahsverise veya yasindan dolayı ayıplanan bir kadına işarettir.

Bu tabirle ilgili yorumunuzu bize yazın