Rüyada halife görmek

Rüyada halife görmek, tam anlamıyla olgun insan-ı kamile, ilim ve irfan ehlline tabie edilir.

Rüyada görülen halifenin şuurlu müslüman olmaya da yorumlandığı görülmüştür.

Rüyada halife görmek, peygamber varisi olan zatlara, Allah-u Teala’nın veli kullarına işarettir.

Rüyada halife görmek, ümmet bilincine ve müslümanların birlik ve dirliğine delalet eder.

Ahlakı ve ilmi yeterliliğiyle gerçek anlamda bir halife ya da bu özellikleri taşıyan bir halife olduğunu görmek, durumunun güzelliğine ve sonunun iyi olmasına yahut ehil ise hilafet ve imamete işaret eder.

Rüyada halifelerden birisini güler yüzlü, yumuşak bakışlı ve kendisine gayet yumuşak bir sesle söz söylediğini görmek, dünya ve ahirette hayır ve berekete, izzet getireceğine delalet eder.

Halifelerden birini kendisine şeriata uygun bir iş emreder görmek, şeref ve kıymetinin yüksek, dünya ve ahirette yerinin âlâ olduğuna işarettir.

Halifenin kendisine bir mektup yazdığını görmek, bir devlet büyüğü tarafından iyilik ve menfaat ve şeref verici büyük bir makama nail olacağına delildir.

Halifenin kendisine bir yeni elbise giydirdiğini veya kendisini kucakladığını veyahut bir ata bindirdiğini görmek veya dünyaya ait bir hediye verdiğini görmek, şerefe, sana ve güvene işarettir.

Halifenin kendisine sert bir sesle bağırdığını gören, dünya işlerinde üzülecek bir olayla karşılaşır.

Halifeyi aşık suratlı ve kendisine sert, sert baktığını görmek, dininde noksan ve hata işlediğine işarettir.

Cabir-ül Mağribi’ye göre bir kimse rüyasında halife olduğunu görse, eğer hak etmiş ise, dünyada büyük bir makama ulaşır, değilse fena bir ün kazanır.

Bir rivayete göre, rüyada halife görmek kötü bir haber alır. Yahut zarar görecek bir olayla karşılaşır.

Rüyada genellikle bir kimsenin halife olduğunu görmesi hayırlı değildir.

Bir başka rivayete göre de bir kimse rüyada liyakatli bir halife görse yahut kendisinin halife olduğunu görse, halinin güzelliğine ve sonunun iyi olacağına işaret eder.

Halife, din işlerinde ve Resülullah (S.A.V.)’in şeriatının (İslam hukuku) hükmünü icra eden kimsedir. Bundan dolayı halifede görülen noksanlık ve aşırılık, yürüttüğü isine aittir.

Rüyada halifeyi gören kimse bir şey ile vaat edilmişse o vaat yerine getirilir ve ümit ettiği şeye işarettir.

Bazen de halife görmek, sünnete uymaya, din ve takvaya, halktan ayrılıp itikat etmeye, sözde doğruluğa, nafile ibadete, zikir ve tövbeye, iç temizliğine, inançsızın Müslüman olmasına iyilikle emredip kötülükten kaçındırmaya işaret eder.

Rüyada halifenin öldüğünü görmek, halifenin işaret ettiği şeyde noksanlığına işaret eder.

Kendisinin halife olduğunu gören kimse, mülke ehilse mülke işarettir, hüküm vermeye ehilse hâkim yahut imam ve vali olur.

Eğer ehil ve layık değilse hapis veya hasta olur yahut uzak bir yere yolculuk yapar. Allah’ın (C.C.) hakkına muhalefet eder.

Kendisinin halife veya imam olduğunu gören kimse izzet ve şerefe işaret eder.

Halifeye döndüğünü görse bu rüyada hayır yoktur.

Bu tabirle ilgili yorumunuzu bize yazın