Rüyada göğüs görmek

Rüyada göğüs görmek, şeriat, dindarlık ve dürüstlükle tabir olunur.

Rüyasında göğsünün geniş olduğunu görenin dini ve inanışı kuvvetli olur. Göğsünün dar ve küçük olduğunu görenin bu duygusu noksan sayılır.

Bir kimsenin göğsü üzerine eliyle vurduğunu görmek, bir kimse vasıtası ile dinine etki yapılarak inancının eksileceğine, göğsünün sıcak olduğunu görmek, milletinden menfaat göreceğine delalet eder.

İbn-i Kesir’e göre; göğüs iman tahtasıdır. Günah ve sevap hep oradan çıkar. Bunun için rüyada göğüste görülen iyi veya kötü her şey buna göre kıyaslanarak tabir edilir. Küfür de, isyan da, sevgi ve inanç da hep bu ölçüde kıymetlendirilir.

Bir başka rivayete göre de rüyada göğsünü geniş ve güzel görmek, inançsızın Müslüman olmasına, asi kimsenin tövbe etmesine, bazen bu rüya, güç ve zor şeyleri kolaylaştırmaya işaret eder.

Rüyada göğsünün taş olduğunu gören kimsenin kalbi katılaşır. Göğüs genişliği, zulme de işaret eder. Göğüs, üzüntü, keder ve ferahlık evidir. Bundan dolayı bir kimse göğsünün geniş olduğunu görse, sevince erer.

Rüyada göğsünün dar olduğunu gören kimseye, i üzüntü, keder ve sıkıntı erişir. Bazı tabirciler “Göğsün genişliği İslam’a, darlığı da isyana işaret eder.” dediler.

Rüyada göğsünde ağrı ve acı bulunduğunu gören kimse, bir günah işler ve bu günahtan dolayı da azap olunur. Bazı tabirciler, o kimse malını israf ederek Allah (C.C.)in rızası olmayan yerlere sarf eder ve bundan dolayı da azaba uğrar dediler.

Rüyada göğsünde gizli bir şey taşıdığını ve onu ifşa edemediğim gören kimse, bekârsa evlenir veya o kimse birisine aşık olur.

Bir kimse rüyada sevgilisinin göğsünde olduğunu görse, o kimsenin göğsünden şikâyet ettiğine işaret eder. Eğer o kimse hasta ise şikâyette bulunduğu hastalığından kurtulmasına işaret eder.

Bazen de göğsün güzelliği, başkasını kendisine tercih etmeye işarettir. Rüyada göğsü üzerine bükülmek, nifaka işaret eder.

Bazen de göğüs ilim yahut mal veya hidayet ya da sapıklıktan kişinin sinesinde sakladığı şeye işaret eder. Göğüs, misafire veya zevceye yahut büyük bir rütbeye işaret eder.

Rüyada görülen göğüs darlığı, sapıklıktır. Bazı tabirciler, insanın göğsünün genişliği cömertliğe, darlığı da, cimriliğe işaret eder, dediler.

Bu tabirle ilgili yorumunuzu bize yazın