Rüyada avuç içi görmek

Kapalı avuç içi geçim sıkıntısına ve cimriliğe, açık avuç içi rahat yaşamaya ve cömertliğe, elin içinde kıl görmek elden çıkacak dünyalığa, avuçları göğe doğru kaldırmak menfaatli bir işe, küçük avuç içi zayıf karaktere, elin ayasında görülen güzellik duuanın kabulüne, kişinin kendine ve başkasına gelecek nimete delalet eder.

Rüyada avuç içi görmek rüya sahibinin kuvvetine, avucun açikligi geçiminin bolluğuna kapaliligi ise geçiminin darligina işaret eder. Avucun içinde kil bittigini görmek, rüya sahibine isabet edecek keder ve borca işaret eder. Bazı tabirciler bu rüyayı, o kimsenin kaybedecegi malı şeklinde tabir etmislerdir.

Avucunu göge dogru açtığını gören kimse, devlet dairesinde çalisiyorsa, derecesi yükselir. Rüyayı gören avci ise çok av avlar. Rüyada avucunun küçük ve ince olduğunu görmek, rüya sahibinin korkak ve karakteri zayif bir kimse olmasına işaret eder.

Avucunun açik ve güzel olduğunu görmek, rüya sahibinin, rızkının bolluğuna ve cömertligine işaret eder. Avucunun kapali olduğunu gören kimsenin, cimriligine ve hayri az bir kimse olduğuna işaret eder. Kirmani demiştir ki; rüyada avuç görmek, güzel ve temiz ise hayırlıdır. Bazılarına göre avuç görmek günahtan el çekmege delalet eder. Rüyada avuçlarini birbirine sürdüğünü görmek, iki şekilde tabir edilir; ferah ve sevinç, faydasız bir şeyle uğrasmak.

Elinin arkası ile öteki elinin içine vurduğunu görmek bir musibete delalet eder.

Cafer-i Sadık’buyurmustur ki; rüyada avuç görmek alti şeye yorulur: içki ve zevk, mal, evlat, başkanlik, kahramanlik, haramdan uzak durma. Avuç içinde çok veya az temizlik ve pislik, bu alti şeyle kiyaslanarak yorumlanır.

İbn-i Kesir de söyle diyor; rüyada avcunun geniş olduğunu gören kişinin rızkı bol olur. Mali ve parasi çogalir. Zenginligi yaninda cömertligi ile de ün yapar. Avcunun dar olduğunu görmek de bunun ziddi ile yorumlanır. Bir kimse, avucunda abdesti bozan bir şey görse, o kimsenin kuvvetine ve dünyaligina delalet eder.

Elinin arkasında kil bittigini görse, o kimsenin durumu kuvvetli olur veya malı gider. Eğer emlak ve akar sahibi birisi ise, menfaata erişir. Avuç insanın dünyasina ve işlerinden el çekmesine de delalet eder. Bundan dolayı bir kimse rüyada avuç görse ve kendisi de korkunç bir halde bulunsa, o kimse o halden imtina eder.

Avucun güzel olması sahibinin serden ve Allah’a (C.C.) asi olmaktan sakinmasina, sadaka almaktan çekinmesine delalet eder. Bazen de avucun güzelligi duanin kabul olmasına delalet eder.

Bazı tabirciler, avuç geçim, mal, reislik, çocuk, yigitlik ve haramdan uzaklasmak gibi alti şeye delalet eder, dediler.

Yorum yapın