Rüyada zekat vermek görmek

Rüyada zekât vermek, müjde, hayır, bereket, şifa, dini borç, güç işlerin kolaylaşması, kayıp, sıkıntıdan kurtulma düşmana zafer ve rızkta bolluk ile yorumlanır.

Rüyasında zekât veren kimsenin malı ve mülkü, varsa, hayra verilen artar, zekât aldığını görmek, menfaat bulacağına, bir rivayete göre de fakirliğe delalet eder.

Abdulgani Nablusi’ye göre, rüyada zekât görmek, malın artmasına delalet eder.

Rüyada malının zekâtını verdiğini görmek o yıl malının çoğalacağına ve bereketinin artacağına delildir. Rüyayı gören zengin ise, parası kat kat artar, fakir ise refah ve mutluluğa erişir, malı çok olanların zekât verdiğini görmesi hayır ve berekete, düşmanından sakınacağına delildir.

Yorumcular zekâtı türlü türlü yorumlamışlardır. Rüyada zekât için vereceği miktarı ayırıp buna göre dağıttığını görmek, işlerinde, kolaylığa, tövbeye nail olmaya o yıl içinde hastalıktan uzak kalacağına delalet eder.

Bir başka rivayete göre de rüyada zekât vermek, malın artmasına işarettir. Farz olan zekâtını verdiğini gören kimse, zengin ise mal ve nimete nail olur ve namazlarını vakitlerinde kılar.

Mal sahibi kimsenin rüyada zekâtını vermesi, hayra ve düşmandan korunmasına işarettir. Bazen zekât vermek, teveccüh namazını kılmaya ve nafile oruç tutmaya işarettir.

Rüyada zekât vermek, borca, sevdiği kimsenin ölümüne işarettir

Rüyada zekât vermek, bazen veresiye veya borçtan dolayı faydalanmaya işarettir. Zekât vermek, borcu ödemeye de işarettir.

Rüyada görülen zekât, fayda, rahat, makamı ve belaların defedilmesine işarettir. Bir kimse rüyada malının zekâtını ayırdığını görse, Allah-u Teâla onun işlerini kolaylaştırır. Ona tövbe nasip eder.

Yorum yapın