Rüyada satranç görmek

Rüyada satranç görmek, batıl şeyler ile tabir olunur. Rüyada satranç oynayıp kazandığını gören, batıl düşüncelerini terk eder.

Arasında dargınlık veya düşmanlık olan bir kimse ile satranç oynamak ve oyunu kazandığını görmek davasını kazanmaya, bir rivayete göre de asli olmayan bir yalana inanmaya delalet eder.

İbn-i Şirin’e göre; rüyada satranç oynamak iftira ve batil sözle yorumlanır.

Kirmani’ye göre; rüyasında önünde taslari dizilmis bir satranç görmek, düşmanlikla tabir edilir. Bu rüyayı gören biriyle kavga eder, bir rivayete göre de sonunda hayır ve menfaat olmayan bir isle uğrasir.

Ebu Said El-Vaiz’e göre; rüyada satranç oynadığını görmek her iki oyuncunun itibar kazanmalarina ve ünlü birer kişi olmalarına işarettir.

Rüyada satranç oynadigim, fakat nasıl oynanacağını bilmedığını görmek, üç şekilde tabir olunur; layik olmayan yere malını harcar, namazı unutturur, malını israf eder.

Bir başka rivayete göre de rüyada satranç görmek, çeşitli insanlarla muaserete, hükümdar için büyük bir sehre, ferahlik ve sevince erlsmege işarettir.

Rüyada satranç, tavla ve cevizle oynamak, hileye ve münakasaya işarettir. Bir kimse satranç oynadığını görse, onun adi bir düşmanı olur. Oyun oynanilmayan satranci görmek, o işlerinden çikanimis adamlara; oyananan satranci görmek de, yüksek rütbeli adamlara işarettir.

Eğer bir yerde satranç aletlerinin ileriye veya geriye sürülüp çekildigi görülse, o yerin valisi için bir harp veya düşmanlik meydana gelebilir.

Satranç, harbe, düşmanliga, tazminata, sırlara muttali olmaya, bir halden diğer bir hale dönüsmeye, meslek sahibi olmaya, mizacin bozulmasina ve yolculuğa işarettir. Eğer iki oyuncudan birisi diğerini yense, galip gelen zafere erişir.

Rüyada satranç oynadığını gören kimse, kendisinin leh ve aleyhinde olacağım bilmediği halde kavga ve münakasa çikarmaya çalisir.

Bazı tabirciler, rüyada satranç oynadığını gören kimse, bir toplulukla mukavele(sözlesme) yapar. Ancak o toplum ve onların yapacagi hileden kendisini korusun, dediler.

Rüyada satranç oynamak, batil söze ve başıt bir harbe işarettir.

Rüyada satranç oynadığını ve hasmim yendığını gören kimse bu galibiyeti uyanıkken de görür.

Satranç, harbe, düşmanliga, tazminata, sırlara muttali olmaya, bir halden diğer bir hale dönüsmeye, meslek sahibi olmaya, mizacin bozulmasina ve yolculuğa işarettir.

Bu tabirle ilgili yorumunuzu bize yazın