Rüyada peygamber görmek

Rüyada peygamber görmek, rüya sahibinin Allah’ın sevgili kulları arasına girdiği şeklinde tabir edilir.

Peygamberlerden birini görmek rahmet ve nimete, hürmet ve itibara, devlet ve saadete, muvaffakiyet ve zafer bulmaya, öncü ve liderliğe, dinde kuvvete, dünya ve ahirette esenlik ve hayra; gerek yaşıyor gerekse vefat ettiği halde bir peygamberi ziyaret etttiğini görmek salih kimseler için ziyade takvaya, fasık ve günahkar için bereket ve hayra, af ve bağışlanmaya, peygamberi sevinç ve tebessüm eder halde görmek izzete, üstün gayrete ve zafer bulmaya; üzüntülü ve gazaplı görmek, sonu sevinç ve sürur olan üzüntü ve hastalığa, peygamber görmek hikmet ve feyze, Cennet ehlinden olmaya, rüyada peygamber olduğunu görmek musibetlere tahammül etmeye, işlerinin sonunun iyi olmasına yahut şehid olarak ölmeye, peygamberlerden birinin kendisini dövdüğünü gören kimsesalih biri ise ahirette arzularına kavuşmasına, peygamberin kendisine bir şey verdiğini görmek büyük hayır ve insanlara, bir peygamberin kabrini kazdığını görmek onun sünnetine ve sanatına uymaya, peygamberde görülen nakıslık ve çirkinlik, kişinin dinindeki eksiklik ve noksanlığa, bir peygamberin şeriat dışı bir emir vermesi, rüya sahibinin dini emirlere muhalefet yapmaması yönünde uyarılmasına delalet eder.

(Rüyada görülen peygamber biliniyorsa, onun isminin geçtiği maddeye bakınız. Mesela Peygamberimiz görülmüş ise, muhammed (A.S.) maddesine, Hz. Yusuf için Yusuf (A.S.) maddesine bakılmalıdır.)

Rüyada herhangi bir peygamberi görmek, hayra işarettir.

Bu rüya, rüya sahibinin her türlü zorluğu aşması için Tanrıdan destek göreceği anlamına gelir.

Kişinin hayatının çok güzel olacağına işarettir.

Peygamberin ismine göre de yorumlanır.

Rüyada Nebilerden herhangi birini görmek, babaya işarettir.

Çünkü baba da çocuğuna nebi gibi şefkatli davranir ve onun ne dünya da ne ahirette azab çekmesini istemez.

Peygamber, hocaya da işarettir.

Zira hoca da ögrencisini Peygamber terbiyesi ve ilmi yetistirir.

Ayni zamanda Peygamber Kuran ögreten bir muallime de işarettir, denilmiştir.

Rüyada peygamberlere yakisan vasifta onlari görmek, onların arkasında namaz kılmak, onlara uymak ve arkasından gitmek, peygamberin verdigi bir şeyi yemek veya peygamberden bir şey ögrenmek veya bir haber almak, peygambere tabi olmaya ve yolunda gitmeye işarettir.

Bunlarin aksinin görülmesi ve peygamberin önüne geçilmesi ise, gören sahsin bidat sahibi olduğuna ve sapıklık içinde bulunduğuna işarettir.

Peygamberin görülmesi, alim, hakim, hatip ve terbiyeciye işaret edecegi de söylenmistir.

Çünkü bu insanlar halkı Allah yoluna davet ederler.

Peygamberin güzel bir şekilde görülmesi, onun ümmetinin iyi işler yaptığına ve peygamberinin yolunda gitmelerine, peygamberin üzüntülü ve iyi şekilde görülmemesi ise, ümmetinin fesat ve bidat içerisinde bulunmasi ile tabir edilir.

Rüyada peygamberlik iddiasinda bulunduğunu gören kimse, durumuna göre bir memuriyete girer, mesela hakimlik görevi bekliyorsa hakim olur, ögretmenlik bekliyorsa ögretmen olur.

Bunlardan hiçbirine ehil değilse, batil bir iddiada bulunmus olmakla beraber, devlet adamlarindan birisi vasitasiyla ona bir bela isabet eder.

Bir kimse rüyada peygamber olsa yahut Allah’a (C.C.) inanmalan için halkı çagirsa, eğer onun bu çagrisini bir sahis kabul ederse, rüyayı gören büyük bir rütbeye nail olur.

Yahut onun adasi ve ona benzeyen bir nebinin dünyada mübtela olduğu sıkıntılara benzeyen bir sıkıntı ve musibet ona isabet eder.

Bir kimse rüyada Nebilerin bir yerde olduklanm görse ve ora halkı da savaş halinde iseler, düşmanlarına galip gelirler.

Eğer kitlik içinde iseler, Allah (C.C.), onlari sıkıntı, keder ve üzüntüden kurtararak sevindirir.

Peygamberlerden bisinin elbisesini giydığını gören kimse, devlet adamı ise, saltanat ve devlete kavuşur, talebe ise, büyük bir dereceye nail, fazilet ve delilleri vazih ve açik olur.

Rüyada Nebi olduğunu gören kimse, şehit olarak ölür yahut rızkı noksanlaşır, musibetlere tahammül eder, işinin sonu zaferle neticelenir ve iyilikle emredip kötülükten insanları sakindirir.

Bir kimsenin rüyada, ibadet, taat, iyilik ve ihsan gibi nebilerin bazı amellerim yaptığını görmesi, mütedeyyin ve imanli bir insan olusuna işarettir.

Fakir, müflis veya işi zor olan bir kimse, peygamberlerden birisini görse, Allah (C.C.) o sahsin işlerim kolaylastirir ve o peygamber sebebiyle onun işleri biter.

Nebileri rüyada görmek, iki şekilde olur Rüya sahibi o nebiyi ya kendi şekliyle görür ki, bu halde rüya sahibinin iyi halli, izzetli, şöhretli ve ona düşmanlik eden kimseye galip gelmesine yahut o nebinin durumunu ve yüzünü tozlu ve degisik görür ki, bu halde rüya sahibinin kötü haline ve ona gelecek sıkıntıya, sonra da Allah (C.C.)in onu o sıkıntıdan kurtarmasina işarettir.

Rüyada bir peygamberi öldürdügünü gören kimsenin, emanete hiyanet etmesine ve sözünden dönmesine işarettir.

Rüyada peygamberin devrinde yaşadığıni gören kimse, şeref ve nimete erişir, eğer buna layik birisi ise, seytan o kimse ile oynamistir.

Peygamberlerden birisinin kendisini dövdügünü gören kimse, salih bir sahis ise, ahirette maksat ve arzusuna kavusacağına işarettir.

Hayra işarettir.

Rüyada peygamberlerden birini görmek; eğer güleryüzlü ise; dünyada ve ahirette hayra, bolluğa, kızgın ise; dünya ve ahirettte zarara işarettir.

Bu tabirle ilgili yorumunuzu bize yazın