Rüyada öşür görmek

Bakınız; zekat

Rüyada zekât, müjde, hayır, bereket, şifa, dini borç, güç islerin kolaylaştığı, kayıp, sıkıntıdan kurtulma düşmana zafer, rızkta bolluk ile yorumlanır.

Rüyasında zekât veren kimsenin mali ve mülkü, varsa, hayra verilen artar, Zekât aldığını görmek, menfaat bulacağına, bir rivayete göre de fakirliğe delalet eder.

Abdulgani Nablusi ye göre, rüyada zekât görmek, malin artmasına delalet eder. Malinin zekâtını verdiğini görmek o yıl malinin çoğalacağına ve bereketinin artacağına delildir.

Rüyayı gören zengin ise, parası kat kat artar, fakir ise refah ve mutluluğa erişir, Mali çok olanların zekât verdiğini görmesi hayır ve berekete, düşmanından sakınacağına delildir.

Yorumcular zekât türlü türlü yorumlamışlardır. Rüyada zekât için vereceği miktarı ayırıp buna göre da gittiğini görmek, islerinde, kolaylığa, tövbeye nail olmaya o yıl içinde hastalıktan uzak kalacağına delalet eder.

Bir başka rivayete görende: Rüyada zekât vermek, malin artmasına işarettir. Farz olan zekâtın verdiğim gören kimse, zengin ise mal ve nimete nail olur ve namazlarım vakitlerinde kılar.

Mal sahibi kimsenin rüyada zekâtını vermesi, hayra ve düşmandan korunmasına işarettir. Bazen zekât vermek, teveccüh namazım kılmaya ve nafile oruç tutmaya işarettir. Bazen de borca, sevdiği kimsenin ölümüne işarettir. Zekât vermek, bazen veresiye veya borçtan dolay faydalanmaya işarettir.

Zekât vermek, borcu ödemeye de işarettir. Zekât, fayda, rahat, makamı ve belaların defedilmesine işarettir. Bir kimse rüyada malinin zekâtını ayrıldığını görse, Allah u Teâla onun islerini kolaylaştın. Ona tövbe nasip eder.

Bu tabirle ilgili yorumunuzu bize yazın