Rüyada minber görmek

Rüyada minber görmek, devlet büyüğü olarak yorumlanır.

Minberi süslü görmek, hükümet başkaninin adil olduğuna; minberi kirli görmek de bunun aksine delalet eder.

Minberde ilimden söz edildiğini veya hutbe okundugunu görmek, devlet büyügünden faydalı işler beklendigine; hatibin minberde hutbesini yarım birakarak oradan indığını görmek, hatiplikten atilacağına; bir kadının hutbe okuduğunu görmek, halk arasında rüya sahibinin fena tanındigina; hatibin minberden düstügünü görmek, rüya sahibinin hakaret göreceğine işarettir.

Salimiye göre; rüyada minber görmek, vasi, imam, alim ile tabir olunur.

Minberde iyi ve kötü her ne hal görülürse, rüyanin şekil ve tarzina göre rüya sahibinin hal ve mevkiine göre bunlardan birine kiyas edilir.

Rüyada minbere çıktığını gören büyük bir memur olur. Buna layik olmayan kimse için bu rüya hayırlı değildir.

Minberde uygun olmayan şeyler söyledığını gören, musibet ve günah ile ün yapar.

Minberde layik olan şeyleri söyledığını gören, hayır ve berekete erişir.

Bir başka rivayete göre de rüyada görülen minber, arap sultanina, islam cemaatine ve Allah (C.C.)in kitabinda zikrettiği yüce makarna işarettir.

Bir kimse rüyada bir minber üzerinde olduğunu ve iyilige dair söz söyledığını görse ve kendisi de minbere çikmaya ve orada hitap etmeye ehil ve muktedir ise o kimse iyi adam olarak bir nimet ve devlete erişir.

Eğer minbere çikmaya orada hatiplik yapmaya ehil ve muktedir değilse, o kimse hayırla şöhrete erişir.

Bir kimse rüyada bir adamı ehil ve muktedir olmadığı halde bir minber üzerinde olduğunu görse, o adamın zulmen idam edilmesine ve Allah (C.C.)in ondan şerri defetmesine işarettir.

Minber valilige ve düşmanları kahiretmeye işarettir.

Bazen de minber üzerinde olan kimsenin arzu ettiği hanıma, eğer böyle bir arzusu yoksa, onun rezillikle şöhret bulmasina işarettir.

Sultanin minbere çıkması saltanatinin devamına ve düşmanına galip gelip onu kahiretmesine işarettir.

Elleri arkasında olduğu halde rüyada bir minber üzerinde hitabede bulunduğunu görse, o kimsenin idam edilmesine veya fasik bir kimse olmasına işarettir.

Bu tabirle ilgili yorumunuzu bize yazın