Rüyada mescit görmek

Rüyada mescit görmenin anlaı alim bir kimsedir.

Bir kimse rüyada mescit yaptığını görse, hayra, sünnete, akrabalari ziyarete, eğer ehilse hakim olmaya işarettir. Bir kimsenin bir mescidi mamur görmesi, o kimsenin alim bir kimse olup onun yaninda toplanilmasina ve hayırla onların aralanm bulmasina işarettir.

Bir kimse rüyada bir mescidin yikildığını görse, orada mütedeyyin, abid ve önder bir alim ölür. Mescidin tavaninin bozuklugunu görse, kötü bir iş işler. Mescidde tanımadigi bir adamın namaz kildığını görse ve mescidin imami da hasta ise, ölür.

Bir grup cemaatla beraber mescide girdiğini ve cemaatin da kendisi için bir kuyu kazdiklarim gören kimse, evlenir. Kendi evinin mescide dönüstügünü gören kimse, hayırlı amele, ibadet ve şerefe erişir. Müslümanlan hakka davette sebat eder ve batil kişileri ayirir. Bir kimse mescidin hamama dönüstügünü görse, iffetli ve namuslu bir o kimseyi fasikliga nispet etmesine işarettir.

Mescit, pazara ve ticaret etmeye de işarettir. Merdivenle çikalan yüksek mescidi görmek, cimri kimseyi görmeye işarettir. Görülen mescidin alçakta olması işlerin kolaylasmasina gidermeye işarettir.

Bir kimse rüyada Allah (C.C.) rızası için bir mescit veya bir ibadethane yaptığını görse, rüya sahibi iyilikle emir ve kötülükten nehyeder. Zenginse zekatini verir, bekarsa evlenir, evli ise bir çocuğu olur veya hayırlı yadediltr ve salih amelle şöhret bulur, fakir ise zengin olur. Bu durum rüyada yaptığı mescit ve ibadetgah kendileriyle mescit yapılması caiz olan şeylerle yapildigi takdirdedir. Eğer bunlan layik ve caiz olmayan ve onlara konulmasi uygun görülmeyen aletle yapmis ise veya mescidin mihrabim ters koymus ve kibleden başka tarata çevirmis ise hayırsızliga ve şerre işarettir.

Mescit veya tekke gibi şeyler bina ettiğini gören kimse, din uğrunda para ve mal sarfeder veya hacca gider. Yahut, hamam, otel veya dükkan gibi şeyleri yapar.

Rüyada mescidin saçak ve tavanim yaptığını gören kimse, fakir yetimlere yardım eder. Eğer mescide bir şey ilave ederse, o kimse salih amel veya tövbe etmek veya güzel ahlakli olmak yahut insaf ve merhametli olmak gibi dince hayn çok olur.

Rüyada tanımadigi yeni bir mescidin içinde olduğunu gören kimse, hacca gider.

Rüyada dükkaninin mescit veya mescidin dükkan olduğunu görse, helal kazanca işarettir. Bazen bu rüya helali haramla karistirmaya işarettir. Terkedilmiş mescitleri görmek, alimlerin ihmalkar ve kusurlu oluslarina ve iyilikle emir kötülükten nehyetmemelerine işarettir. Bu rüya, dünyadan alakasini kesmis zahitlere de işarettir.

Mescid-i Haram, sam ve Mısır mescitlerim ve bunlara benzer mescitleri görmek, rüya sahibinin o tarata dogru gitmesine işarettir, rüyada mescidin kapısından girdiğini rükü ve secde yaptığını gören kimse; tövbe ve istiğfar eder.

Bir kimse rüyada mescide vardiginda onun kapali olduğunu ve kendisi için açildığını görse, o kimse borçlu bir adama yardım ederek onu borçlu durumdan kurtarir ve halk tarafından övülür.

Rüyada bir şeye binmis olduğu halde mescide girdiğini gören kimse, mahremini, hisim ve akrabasıni terkeder ve onlara yardımı keser. Bir kimse rüyada mescitte öldügünü görse, makbul bir tövbeden sonra ölür. Bir kimsenin mescidin sergisini eskimis ve yipranmis görmesi, mescit cemaatinin hallnin bozulmasina işarettir.

Rüyada mescid yapmak; düşmana galip gelmeye işarettir.

Rüyada Mescid-i Harama girmek, evlenmek isteyen kimsenin güzel bir gelinle zifafta bulunmasina işarettir. Bazen de bu rüya korkudan emin olmaya ve vadinde durmaya işarettir. Caminin hükmüde, mescidin hükmü gibidir.

Bu tabirle ilgili yorumunuzu bize yazın