Rüyada Medine-i Münevvere’yi görmek

Hz. Muhammed Aleyhisselam Efendimizin bulunduğu Medineyi ziyaret etmek, daima hayra ve iyilige delalet eder.

Mescid-i Nebevinin kapilarindan biri önünde veya Hücreyi Saadetin kapısı önünde durup tövbe ettiğini görmek, tövbesinin kabul edilecegine; kabr-i serifinden nurlar çıktığını görmek, dininde şerefe ulasacağına; peygamberimiz (SAV) Efendimizin kabri ile minber arasında bulunduğunu görmek, Cennet ehlinden olacağına delalet eder.

Kabr-i serifi kendi evinde görmek, peygamber (SAV) Efendimizin sefaatine nail olmak gibi büyük bir hayra; hücre-i serifeyi süpürdügünü görmek dünya ve ahirette mutlu olmaya; yikadığını görmek her duasinin kabul gördügüne; hücre-i saadete arkasıni dönerek oturdugunu görmek, sünnet-i seniyyeden ayrıldığına (mahrumiyete); peygamber Efendimizin sebekesine yapisip ağladığını görmek, sefaatine mazhar olup mutlu olmaya gayet ferahlığa ve sevince işarettir.

Medine-i Münevvereye gitmek, hidayete dogru gittigine; harem-i nebeviyi nur içinde görmek, güzel rızka; haremin minberinde hutbe okundugunu görmek ve dinlemek, peygamber (SAV) Efendimizin vasiyetlerine; sünnet-i seniyeye uymaya; haremde namaz kılmak sevabinin çogalip Cennet kapilarinin açildığına delalet eder. Bir başka rivayete göre de bir kimsenin rüyada Medine-i Münevvereyi görmesi ve oraya inmesi, din ve dünyaca hayır meydana gelmesine işarettir.

Bir kimsenin rüyada Medine-i Münevvere’de Harem-i Serif kapısında veya Hücre-i Saadetin kapısında durdugunu görmesi, o kimsenin tövbe edip affedilmesine işarettir.

Münevvere bazı tabirciler, medineyi görmek emniyet, magfiret, rahmet, kurtulus, üzüntüden kurtulmak ve güzel geçimden ibaret olmak üzereyedi şekilde tabir edilir, dediler.

Yorum yapın