Rüyada hatip görmek

Rüyada hatip görmek, ferahlığa ve hac mevsiminde toplanmaya da işaret eder. Kocası olmayan bir kadın rüyada hatip görse, hatip olan birisiyle evlenir. Bekâr olan bir erkek rüyada hatip görse, evlenmek için gayret sarf eder. Kendisinin hatip olduğunu gören kimse, bir memuriyete layıksa haline uygun bir memuriyete atanabilir.

Rüyada hatip görmek, bilgiye delalet eder.

Rüyanızda bir hatibin size bazı nasihatler verdiğini veya sizinle dertleştiğini görmek, çok iyi tanıdığınız bir kişiden işleriniz hakkında yardım göreceğinize işarettir.

Bir başka rivayete göre de rüyada hatip, temizliğe, tevazu etmeye, günahlardan tövbeye, ağlamaya ve uzun ömre işaret eder. Hatip görmek, iyilikle emredip kötülükten sakındırmaya işaret eder.

Eğer rüyada hitabetin şartlarını yerine getirmeye çalışsa, tayin edildiği hizmette yardım görür. Siyah elbise yerine beyaz elbise giyse, o kimsenin kıymeti yüce ve riski çok olur. Siyah elbise giyse fakat hutbe okumasa yahut rüyada otursa o kimse yükselir yahut rezil olacağı bir belaya düşer.

Hac mevsiminde hutbe okuduğunu görse ve buna da ehil değilse yahut ailesinden buna ehil bir kimse de olmasa, rüya sahibinin adaşı yahut halktan kendisine benzeyen kimse hakkında tabir edilir. Yahut rüyayı gören bazı belalarla karşılaşır. Yahut halk arasında iyi bir insan olarak anılır.

Hutbeyi güzel okuduğunu ve iyi bir şekilde insanlara namaz kıldırdığını ve tamamladığını, halk da hutbesini güzelce dinlediklerini görse, itaat edilir bir amir olur ve halk kendisine itaat eder.

Bir kadın hutbe okuduğunu vaaz ve nasihat ile halkı ikaz ettiğini görse, gücü artar. Ayni kadın hutbede vaaz ve nasihat edici sözden başka şeyler konuşsa, rezil olur ve kadınların kötü tanınır. Minberde hutbe okuduğunu gören kadın, iyi bir kimse ile evlenir. Cuma günü hatip gibi hutbe okuduğunu gören kadın, kocasından boşanır.

Yorum yapın