Rüyada göz görmek

Rüyada gözler görmek din ile yorumlanır.

Rüyada kendisini kör olarak görmek veya gözünün çikmis olduğunu görmek büyük bir günah işlemekle yorumlanır. Bir rivayete göre, dünyada mutlulugu geniş ve rızkı bol olur. Diger bir söylentiye göre de, evlatlarini kaybeder. Bazı yorumcular bu rüyayı gören kişi hakkında marifeti az ve kimsenin kiymetini bilmez olarak yorumlamislardir. Rüyada iki gözünün beyaz olduğunu gören, uzun zaman boyunca keder içinde kalır.

Ebu Said El-Vaiz’e göre; göz insanın dine inanisi, kötüyü iyiden ayirisi ile yorumlanır.

Rüyasında gözlerini degismis şekilde görmek, görüs kudretinin zayi olacağına işarettir. Gözlerinin kapanmis olduğunu görmek hüzne ve kendi dininden çikip başka bir dine girecegine, kuran okumasini unutmaya yorumlanır. Kör iken görmekte olduğunu görmek, hak dinine girecegine işarettir.

İbn-i Kesire göre; kör bir adamı rüyada görmek, gurbete çıkacağına delildir. Gözlerinde bir hastalık olduğunu görmek evlada yorumlanır. Sag göz erkek, sol göz ise kız çocukları demektir.

Rüya buna göre tabir edilmelidir. Kör bir adamı elinden tutup gezdirmekte olan kimse kötü yola düsen birini selamete çikariyor manasina gelir.

Rüyada tek gözlü bir adam görmek hayra yorulmaz. Çünkü iblis tek gözlüdür. Deccal da öyledir. Gözlerinden hasta olduğunu gören eğer zengin ise malının bir kısmı elinden gider. Bir rivayete göre de hastalanir.

Rüyada gözlerinde agri olduğunu gören, dininde fesada düşer. Ölüme yaklaşir. Agrinin azligi ve çoklugu bu yorumun şiddetli veya şiddetsiz olduğunu gösterir.

Rüyada gözlerinde agri olanin bu agrisinin geçtigini görmesi hasta ise iyilesecegine, dini zayifsa kuvvetlenecegine delalet, eder.

Rüyada gözlerinin kulaklarina kadar uzandığını gören kimse kör olur. Gözünde kirmizilik gören kimse başkasının hiddetine muhatap olur.

Rüyada gözünün patladığını gören, işlediği bir suçtan dolayı ceza görür. Iki gözünün birden patladığını gören sevdiklerinden ayrılır yahut mal, evlat, ev gibi sevdiği şeylerden birinde istemedigi bir halle karşılaşır.

Rüyada gözün patlamasi bazen uzun ömürle de yorumlanır. Göz çikarmak da bir göz hastalığına tutulacağına delalet eder.

Rüyada tek gözlü olduğunu görmek, yari malının elinden çıkmasına veya büyük bir günaha girdiğine veya yari ömrünün eksildigine delildir. Bu rüya sahibinin eğer evladı varsa ölür. Gözleri büyük bir kadınla evli olduğunu görmek, ahmak ve cahil bir kadınla evlenecegine işarettir. Gözlerini tedavi ettirdığını gören beş olaydan biri ile karşılaşır:Dini kuvvetlenir, malı artar, yolcusu gelir, çocuğu olur, gözleri kuvvetlenir.

Rüyada süs için gözlerine sürme çektiğini gören kimse, kendisine ün getirecek iyi bir iş yapar, bekar ise evlenir, fakir ise eline helal mal geçer. Bir başka rivayete göre de, gözlerine sürme çeken iki kadınla evlenir. Uygun olmayan bir şeyle gözlerine sürme çeken zina eder.

İbn-i Kesir ve Nafi’ye göre; insanın gözü evladı, pek sevdiği karısı ve esidir. Gözünde agri olduğunu görmek dinde noksanlik demektir. Bu noksanda derece, gözünün kör olduğunu görmesi ile ölçülür. Böyle bir rüyayı gören eğer çok dindar ise, namaz ve niyazini aksatmamasina dair bir ihtardir. Rüyada iki gözden ziyade gözü olduğunu gören kimse zengin olur.

İbn-i Fezaleye göre; insanın gözü halinin ölçüsüdür. Göz rüyası rakip ile ölçülür. Gözünü başka birisinin alip götürdügünü görmek, bir hastalığa tutulmakla yorumlanır. Gözlerini tedavi ettirdığını görmek dilini tutmasi için ihtardir. Bir rivayete göre de halini islah eder, çok sevecegi bir oglu dünyaya gelir, gurbette bir sevdiği varsa döner veya ondan iyi bir haber alır.

Rüyada gözlerinin görüş kuvvetinin herkesten daha iyi olduğunu gören kimse, din hususunda makbul sayılır. Eksik olduğunu görmek ise bunun aksidir. Gözünde leke olduğunu görmek, halk arasında iyi bir nam birakmadığına ve sevilmediğine işarettir. Gözlerinin beyaz olduğunu gören, kedere uğrar veya sevdiklerinden ayrılır. Gözlerinde beyaz olduğunu ve bunun gittikçe açildığını iyilestigini gören kimse, uzun müddetten beri kaybettiği bir sevdiğine, akrabasına kavuşur. Eğer kederli ve sıkıntıli ise bunlardan kurtulur, feraha kavuşur.

Rüyada gözünde sari bir leke olduğunu gören kimse bilmediği bir suç islemistir, tövbe etmelidir. Kalbinde bir göz olduğunu görmek, o kimsenin iyi yolda olduğuna işarettir. Gözlerini yedığını görmek, malını yemek ile yorumlanır. Gözlerinde kirpik olmadığıni görmek, seriata aykiri davrandığına ve Allah’ın inayetinden yoksun olduğuna yorumlanır. Göz kapaklarinin kenarlarinin beyazlandığını görmek, baş kısmında bir azasinin hastalanacağına işarettir.

Rüyada vücudunun herhangi bir yerinde bir veya bir kaç göz olduğunu görmek, mal ile tabir olunur. Bazı yorumculara göre; güzel göz sihre, büyüye, ölüme veya hayata delalet eder. Bazen gözler bütün yakin akrabalara işarettir. Gözlerini güzel olmus görmek, hidayete erismekle, ilim sahibi olmakla tabir edilir. Eğer oglu, eşi veya sevdiklerinden birisi hasta ise iyilesir.

Rüyayı gören Hiristiyan ise Islamiyet’i kabul eder, fakirse zengin olur. Eğer tüccar ise çok kazanır. Memursa rütbesi büyür. Oldugundan daha büyük bir gözü olduğunu veya başka birinde böyle bir göz olduğunu görmek, Allahü Teala (CC) Hazretleri tarafından hidayete eristigine delildir. Gözlerinin yerinden firlayip bir kişinin üzerine düstügünü görmek, o kişiyi iyice tanıyacağına işarettir. Gözünde her hangi bir noksan, eksik olduğunu görmek, isinde bir zarardan sikayet edecegine delildir. Bir başka rivayete göre de rüyada görülen göz, kişinin dini ve hidayet ve sapıklık yolunu gören kalb gözüdür.

Rüyada gözlerinin kör olduğunu gören kimsenin, çocuğu ölür. Bu rüyayı gören fakir veya hapis tse, yaptığı işi bir daha yapmayacağına işaret eder. Eğer bu rüyayı gören bir felakete uğramissa, o kimse kendisini felaketten kurtaracak birisini bulacağına işaret eder. Eğer bu rüyayı yolculuk yapmak arzusunda bulunan veya o anda yolculukta bulunan bir kimse görürse, o kimsenin bir daha vatanina dönmeyecegine işaret eder.

Rüyada bir toplulugun birbirleriyle kavga yaptiklanni ve kendisinin de kör olduğunu gören kimse, kendisiyle uğrasan kimseleri görmez.

Rüyada gözlerinin yabancı bir kimsenin gözleri olduğunu görse, o kimsenin gözlerinin görmeyecegine ve başka birisinin ona yol göstermesine işaret eder. Eğer rüya sahibi o yabancıyi tanıyorsa onun kızim alır veya ondan bir hayır görür. Bir kimse rüyada iki gözünün de kucagina düstügünu görse, o kimsenin erkek kardesi, oglu vs. gibi akrabası ölür.

Rüyada gözlerinin agridığını görse, o agri onun dininde yaptığı eksiklik ve kusurdur. Gözsüzlügün noksanliga işaret etmesi daha fazladir. Borçlu olan bir kimse rüyada gözünü kaybettiğim veya kör olduğunu görse, namazım terketmesi veya zekatim vermemesi ya da bir günah işlemesi sebebiyle o kimsenin dinine zarar erişir. Çocugu olmayan salih bir kimse rüyada gözlerinden rahatsiz olduğunu görse, para yönünden zarara uğrar.

Rüyada gözleriyle yürüdügünü gören kimsenin hastalanacağına işaret eder.

Rüyada gözlerine ilaç sürdüğünü gören kimse, dinini islah eder. Bazı tabirciler, rüyada kendi gözlerine ilaç sürdüğünü gören kimse, malını islah eder, bazilari da o kimsenin bir çocuğu dünyaya gelir ve o çocuk onların gözlerinin isigi olur, dediler.

Bazı tabirciler ise eğer o kimsenin sürülmüs ve kaybolmus bir erkek kardesi varsa onu arzu eder ve onun sağlık haberini alarak sevinir, dediler.

Bir kimse rüyada gözünün insanlann zannettiklerinden daha fazla kuvvetli ve keskin olduğunu görse, o kimsenin dince gizli olan durumu görünüsünden daha hayırlıdır. Gözlerinde beyazlik bulunduğunu gören kimseye, üzüntü ve keder erişir veya sevdiği bir kimseden aynlir.

Rüyada gözlerinde perde bulunduğunu, sonra bu perdenin açılmasıyla gözlerinin isiklandığını gören kimse, uzun bir müddetten beri kendisinden ayrılmis bir kimsesiyle bir araya gelir. Eğer bu rüyayı gören üzüntülü ise Allah (C.C.) onun üzüntüsünü giderir.

Rüyada kalbinde bir göz bulunduğunu gören kimsenin, dininin icaplarim yerine getirdigine ve gönlunden dogarak söyleyecegi hikmetli şeylere işaret eder.

Rüyada başka bir kimsenin gözünü yedığını gören kimse, o kimsenin malını yer.

Rüyada iki gözünde de kirpik bulunmadığını gören kimse, islam dinini zedeler. Bir kimse, kirpigini birisinin yolduğunu görse, o adam onu rezil edecek düşmanıdır.

Rüyada göz kapaklarinin beyaz olduğunu gören kimsenin, başında veya gözlerinde ya da kulaklarinda meydana gelecek hastalığa işaret eder. Vücutta bir göz veya birçok gözler bulunduğunu görmek eğer o gözler tabii olan göze benziyorsa mala işaret eder. Bazen çok güzel göz görmek sihire, ölüm ve hayat, bazen de aile, akraba ve evladlarim bir araya toplamaya işaret eder.

Rüyada gözlerinin güzel olduğunu gören kimse, hidayet, ilim ve başıretle rızıklanir. Eğer yaninda hasta olan bir çocuğu yahut hanımı veya sevdiği bir kimsesi varsa hastalıktan iyilesir.

Rüyayı gören fakirse zengin olur. Eğer bunlann hiçbirisi o kimsede yoksa, durumuna uygun bir memuriyete girer. Bazen rüyada göze ilisen karartilar sıkıntıya işaret eder.

Rüyada gözün, yerinden başka bir yere geçmesi, kan akmasi, bedende meydana gelecek afetlere işaret eder.

Rüyada anlatilmaz derecede görülen pek büyük gözler bazen Cenabi Hakk (C.C.) tarafından zuhur edecek yardıma işaret eder.

Rüyada gözlerin mahvolması hak tarafından inecek azaba işaret eder. Bir kimsenin rüyada kendisinden gizlenen bir kimseye gözü ilisse, o kimse o sahsi görür.

Rüyada gözünde bir eksiklik hisseden kimse, bazen de ayağmda meydana gelen bir zarardan dolayı sikayette bulunur. Sag göz erkek, sol göz de kız evlada işaret eder.

Rüyada göze bir seyin düsmesi, uyanık olmaya ve kendisiyle iftihar ettiği dostundan aynımaya işaret eder. Gözlerinin kulak olduğunu gören kimse, kör olur ve gözüyle gördügü her şeyi kulagiyla isitir.

Rüyada gözlerinde kızarti gören kimse meydana gelen bir hadiseden dolayı kızar.

Rüyada iki gözünü çikardığını görse, çok sevdiği çocuğu ondan ayrılır veya mal, çocuk yahut ev ya da malık olduğu ve onlarla göz aydinligina kavustugu bir şeyde sinirlendigi ve kızdigi bir şeyi görür.

Rüyada göz oymak uzun ömre işaret eder. Bazen de göz çikarmak, gözde meydana gelecek agriya işaret eder. Bir kimse rüyada vücudunda çokça göz bulunduğunu görse, bunlar, çok dindar ve salih bir kimse olduğuna işaret eder. Kalbinde bir veya bir çok göz bulunduğunu görmenin tabiri de, böyledir.

Rüyada tehlikeli bir kimseye göz ucuyla baktigini gören kimse, o kişi hakkında hile yapar ve ona kin tutar. Eğer o tehlikeli kimseye gözlerini açarak baktigini görse, o adam serli olan o kişinin işlerine nezaret ve yardım eder.

Rüyada gözünün demirden olduğunu gören kimse, namus perdesini yirtar ve halk içerisinde ona şiddetli bir keder isabet eder. Gözüyle zina ettiğini gören kimse, namahrem kadınlara bakar. Bir göze baktigini ve bu gözün kendisini hayrete düsürdüğüm) gören kimse, dince zaran dokunacak bir iş yapar.

Rüyada omuzu veya kürek kemigi üzerinde bir insan veya bir hayvan gözü bulunduğunu gören kimse, kaybolmus bir malı bulur.

Rüyada gözünün esmer renkte olduğunu gören kimse, dostunun hanımına süpheli bir şekilde bakar. Siyah göz, dindir. Keskin gören göz, insanların hepsi için iyidir. Az görmek sahibinin yakında mala muhtaç olacağına ve bosta kalacağına işaret eder. Çocugu çok olan bir kimse böyle bir rüya görse, o kimsenin çocuklarının hasta olacaklarina işaret eder.

2 yorum Aşağıdaki formu kullanarak siz de yorum, görüş ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

  1. Öncelikle merhabalar ben dün gece bir kabus gördüm..Evin arka tarafında bir köpek vardı evdede misafirlerimiz..Bir anda misafirlerin sesleri kesildi..Kimse yoktu evde dışarıya baktığımda köpek bana bakıyordu ve gözleri bembeyazdı hırlıyordu..

  2. rüyamda bir kâğıda kırmızı tek bir göz çizilmiş kirpikleri kaşı her şeyile tamamdikağıda çizilmiş olan gözün etrafında kırmızı kırmızı noktalar benekler var binlerce ne anlama gelir hocam

Bu tabirle ilgili yorumunuzu bize yazın