Rüyada ferahlık görmek

Rüyada sevinip ferahladığını görmek müjde olarak yorumlanır.

Rüyasında bir kira çikip içinin rahatladığını ve ferahladığını duyarak gezindığını görmek ahiretinin aydinlik olacağına, Cenabı- Hakk’ın (C. C) onu günahlarından arindirdığına delalet eder. Gönlündeki ferahlik biraz sonra hüzne dönüstü ise, ibadetinde noksanlik olduğuna ve tövbe etmesi gerektiğine işarettir.

Duydugu ferahlik hayatındaki kötü bir durumun ortadan kalkması, mesela bir hastasınin iyileşmesi veya gurbetteki bir yolcusunun geri gelmesi gibi ise, bu sevinecegi bir haber alacağına işarettir.

Bir kişinin ölüm haberini aldiktan sonra, onun yaşadığıni ögrenerek sevinmis ve gönlünde bir ferahlik duymus ise, dünyadaki zor işlerinden birisinin düzelecegine veya bir hastası varsa iyilesecegine, hükümetle bir işi varsa, halledilecegine delalet eder.

Bazılarına göre; rüyada ferah ve sevinç iyi değildir .

Rüyasında kendisini ferahli ve sevinçli gören kedere düşer, İbn-i Şirin’e göre bir kimse tarafından ferahlandığını gören, o yüzden kederlenir. Kirmani’ye göre hayatta bulunan için ferah ve sevinç rüyası hüzün, ölü için müjde ve hayırdir.

Bazı yorumculara göre, rüyada sevinmek Allah (C.C.) Hazretleri tarafından ihsan edilmege delalet eder.

Cafer-i Sadık’a göre; sebep olmadan rüyada sevindığını ve feraha ulastigini görmek, rüya sahibinin ecelinin yaklaşmis olduğuna delalet eder.

Bir başka rivayete göre de rüyada çok meşrur olup, içinin açildığını gören kimse günahkar ise tevbe eder, inançsiz ise Müslüman olur. Eğer rüyayı gören sıkıntıda ise sıkıntısı gider ve rahatlığa kavuşur.

Rüyada ferahlik, bir hapisin kurtulmasi veya bir hastanin iyileşmesi gibi hayırlı haberden dolayı ise sevinmeyi icap ettiren şeylere ve güzel hallere işaret eder.

Rüyada aslinda üzüntü ve keder olan bir haberi kendisine ferahlik ve sevinci icap ettiren bir haber şeklinde söylense, bu, rüya o kimsenin suç, cinayet, din vediyet sebebiyle uğramis olduğu kederinin gitmesine ve kazanca erismesine veya kazancınin din, diyet ve borç gibi şeyler uğrunda harcanmasina ve bu gibi şeylere intikal etmesine işaret eder.

Bazen de rüyada sevinmek üzüntü ve kederdir. Bundan dolayı rüyada sevindığını gören kimse üzülür.

Ayrıca bakınız; rüyada sevinç görmek, rüyada sevinmek.

Yorum yapın