Rüyada çakıl görmek

Hac mevsiminde küçük taş topladığını görmek hacca gitmeye, elde görülen küçük taşlar zikrullaha ve uyanık bulunmaya, etekteki küçük taşlar ufak tefek düşmanlıklara, birkaç küçük çakıl taşı şahitlik yapmaya, akarsu dibinde görülen çakıl taşları temiz fıtratlı insanlara, mahdut ama sürekli gelire delalet eder.

Rüyada çakıl görmek; söz, laf, konuşma, haber olarak yorumlanır.

Rüyada çakıl taşları görmek iftira olarak tabir edilir.

Rüyada küçük taşlar, erkeklere, kadınlara, insanların küçüklerine sayılmış paralara, ilim ve şiirden öğrenmek isteyene, sıkıntı veren şeyleri ezberleyip sıralamaya, hacca, şeytani taşlamaya, üzüntüye ve iftiraya işarettir.

Gökten bir kusun indiğini ve mescidden bir taş alarak uçtuğunu görmek, mescid halkından veya iyi kimselerden birinin helak olmasına işarettir. Eğer rüyayı gören hasta ve hayırlı kimselerdense yahut kendisinden başka hasta olarak o mescidde namaz kılan da yoksa rüyayı görenin ölümüne işarettir.

Kuş, taşı kiliseden alıp uçarsa, tabir isyankâr bir hasta için önceki gibidir. Eğer taşı rüyayı görenin evinden veya meçhul bir yerden alarak uçursa, rüyayı görenin veya bir başkasının çocuğu ölür.

Bir kimse, birkaç adet taş toplayıp elbisesinin içine koysa ve yutsa yahut taşları, bir mescidden veya bir âlimin evi yahut zikir halkasından aldığını görse, topladığı taşların miktarı nispetince, zikir ve ilimden ve Kuran’dan bir takım meseleleri ve ayetleri öğrenip ezberler. Eğer o taşları sokak ve pazardan yahut ekilecek yerden ve ağaç köklerinden toplanmışsa, o kimsenin uyanıklığındaki âdeti ve çalışması miktarınca dünya meyvelerinden yahut ticaretten biriktireceği menfaate yahut dilencilik ve sadakadan eline geçecek mala işarettir.

Topladığı taşları denize attığını gören kimsenin denizde malı gider. Topladığı çakıl taşları bir kuyuya attığını görse, nikâhlanır veya mal satın alır. Yerden aldığı çakıl taşını, aslan, kaplan, maymun, çekirge ve karga gibi hayvanlara attığını görse, rüyayı da Hac aylarında görmüş ise, gelecekte Hac yapar ve şeytanı taşlar.

Eğer rüya Hac mevsiminde değilse küçük taşlar, rüyayı görenin, düşman veya günahkâr aleyhinde dua etmesi veya şahitliği ya da sövüp saymasıdır.

Çakıl taşlarını zikredilen hayvanların dışındaki hayvanlardan veya Müslümanlardan bir kimsenin üzerine attığını görse, rüyayı görenin küfürbaz koğucu ve iyi kimse ve namuslu kadınlar hakkında iftira eden birisi olduğuna işarettir.

Çakıl taşları, insanların âlimlerine, bazı tabirciler günahkârın tövbe etmesine, kâfirin Müslümanın olmasına işaret eder, dediler.

Bazen de küçük çakıl taşları, şahitliğe işarettir.

Bazen de küçük taşları yüklenmek, kum hastalığı gibi hastalığa, yollara ve orada yürümek, ser ve düşmanlığa, bazen de, ölüme işarettir.

Bazen de küçük taşlar, ölçü ve tartı yapıları vs. gibi şeylere ve kati söze de işarettir. Çok olarak görülen küçük taşlar meşguliyeti insanın meşgalesidir.

Bu tabirle ilgili yorumunuzu bize yazın