Rüyada arpa görmek

Bedenle kazanılacak maldır. Arpayı buğdayla değişmek, değerli bir şeyi daha az değerli olanla değiştirmeye, arpa satın almak mülke, arpa ekmek ilahi hoşnutluğa ermeye, arpa biçmek hac ve zekat gibi malı ibadetleri yerine getirmeye, yaş ya da kuru arpa bolluğu sıhhat ve afiyettir.

Arpa yemek arkadaşlarınızla kavga edeceğinize; arpa ekmeği zenginliğe; arpa tarlası, kısmete ve bolluğa; yaş arpa, çok kazanca; arpa biçmek, mal almaya ve hacca gitmeye yorulur. Avucunda arpa olduğunu gören erkek, paraya kavuşur. Genç kızlar içinse büyük bir kısmet demektir. Genç bir kadının avucundaki arpa ise doğacak yeni bir çocuğu müjdeler.

İri ve açık renkli bir arpa zenginlik, kısmet veya çocuğun hayırlı olduğunu müjdeler. Arpalar küçük, koyu renk veya bozuksa kısmette bir hayırsızlık var demektir. Tarlada boy atmış arpayı gören kişi ise muradına erecek demektir. Rüyada arpa görmek hayırlıdır.

Bir tarlada arpa ektiğini görmek hayır ve iyilik için bir cemiyete gireceğine, sararan arpa başaklarını toplayıp demet yaptığını görmek, yaptığı iyiliklerden ötürü kendisini bir cemiyete başkan seçeceklerine; arpa başaklarını bir değirmende öğüttüğünü görmek, yaptığı hayırların Allah (C.C.) katında makbul olduğuna ve büyük sevap yazıldığına işarettir.

Bazılarına göre; rüyada arpa ektiğini veya bir tarladan arpa biçtiğini görmek yakında tehlikeli bir hastalığa yakalanacağına işarettir. Arpayı çuvallara koyup taşıdığını görmek, bulunduğu yerde salgın hastalık çıkacağına delalet eder. İbn-i Şirin’e göre; rüyada arpa görmek mala delalet eder. Bir rivayete göre arpa beyaz olduğu için gümüş para ile tabir edilir. Rüyada eline arpa geçtiğini görmek, eline mal geçeceğine işarettir.

Kuru, yas veya haşlanmış arpa yediğini gören hayra erer. Kendisine arpa hediye edildiğini veya verildiğini görmek, kuvvete, sağlığa ve hayra erişeceğine delalet eder. Ebu Sait el-Vaiz’e göre; rüyada arpa görmek beden sağlığı ile birlikte mal veya kısa ömürlü evlada işarettir.

Caferi Sadık’a göre (R.A.); rüyada arpa görmek rızkla birlikte çok maldır. Rüyada arpa satın aldığını gören, ahireti dünyaya tercih eder. Satıldığını gören ise dünyayı ahirete tercih eder. İbn-i Kesir’e göre; arpa helal mala, hayır ve menfaate delalet eder. İyi veya kötü her hali buna göre nispet edilmelidir.

Bir başka rivayete göre de rüyada arpa gören, az bir meşakkatle elde edilecek helal rızka işaret eder. Arpa aldığını görenin, âlim bir çocuğu olur. Ancak o çocuğun ömrü kısa olur. Bazı tabirciler arpa, beden sağlığıyla meydana gelecek maldır, dediler.

Rüyada satıcıdan arpa almak, büyük bir mülke, zamanında arpa biçmek, onunla hac ve zekatın ifa edilmesi lazım gelecek bir malın eline geçeceğine işaret eder. Rüyada arpa eken kimse Allah-u Teala’nın rızası olan işi yapar.

Arpa üzerinde veya arpa ekili bir yerde yürüyen kimse savaşa katılacağına işarettir. Rüyada arpa ekmek, kulların ibadetleridir. Rüyada buğdayı arpa karşılığında sattığını gören kimsenin, Kur’an’ı unutarak şiirle meşgul olduğuna delalet eder.

Arpa üzerinde veya arpa ekili bir yerde yürüyen kimse cihadda bulunur. Arpa görmek, berekettir, memnuniyet duyacağınız bir olayın gerçekleşeceğine işarettir.

Yorum yapın