Rüyada ayakkabı görmek

Rahat ve güzel ayakkabı hayır ve berekete, güzel geçime ve dünya rahatlığına, dar ayakkabı gam ve kedere, sıkıntı ve zorluklara delalet eder. ( Ayakkabı topuğu için Bakınız; Ökçe.)

Zenginlik ve servet demektir. Yeni bir ayakkabı almak veya ayakkabısını kaybetmek, kötü günlerin belirtisidir. Rahat bir ayakkabı giymek, yakın zamanda huzura kavuşulacağına işaret eder. Yırtık ayakkabı tehlikeli bir durumla karşı karşıya kalınacağına yorumlanır. Bu rüyalar genel olarak iyi sayılmazlar. Ayakkabı diktirmek, üzüntülere ve terk edilmeye; ayakkabı sıkması, çevrede bir cinayet işlenmesine; bir kadının ayakkabı çıkarması, ayrılığa; çocuk ayakkabı, işlerin kötüleşmesine işarettir. Siyah, beyaz, kırmızı ayakkabı giymek birden bire bir sıkıntıyla karşılamayı; sarı ayakkabı hastalığı anlatır. Ayakkabıları çıkarmak çok yakında zorluklardan kurtulmayı anlatır. Zenginlik ve servet demektir.

Yeni bir ayakkabı almak veya ayakkabısını kaybetmek, kötü günlerin belirtisidir. Rahat bir ayakkabı giymek, yakın zamanda huzura kavuşulacağına işaret eder. Yırtık ayakkabı tehlikeli bir durumla karşı karşıya kalınacağına yorumlanır. Bu rüyalar genel olarak iyi sayılmazlar. Ayakkabı diktirmek, üzüntülere ve terk edilmeye; ayakkabı sıkması, çevrede bir cinayet işlenmesine; bir kadının ayakkabı çıkarması, ayrılığa; çocuk ayakkabı, işlerin kötüleşmesine işarettir.

Siyah, beyaz, kırmızı ayakkabı giymek birden bire bir sıkıntıyla karşılamayı; sarı ayakkabı hastalığı anlatır. Ayakkabıları çıkarmak çok yakında zorluklardan kurtulmayı anlatır. İnsanları sürekli eleştirmeniz ve şikayetçi olmanız, düşman kazanmanıza neden olacak. Yeni ayakkabılar hayatınızın düzene gireceği anlamına gelir. Ayakkabı sıkıntıya işarettir. Ayakkabı vitrinde veya dükkanda ise yeni bir iş veya konu olabilir. Ayakkabı sarı ise hastalığı işaret eder.

Rüyada ayakkabi mest ve benzeri ayağa giyilecek şeyleri görmek Danyal Aleyhisselamin kavline göre; kış zamanında hayır ve bereket, yaz mevsiminde ise keder ve hüzne delalet eder. Yorumcular mest ve ayakkabinin tabirinde ayrı, ayrı yorumlar yapmislardir.

İbn-i Şirin’e göre ayağında dar bir ayakkabi olduğunu gören kedere ve sıkıntıya düşer. Ayaginda deriden bir ayakkabi gören evlenir. Ayakkabisini ters giydığını gören kederden kurtulur, feraha erişir. Ayagina mest ve kundura giymek adeti olmayan bir kimsenin bunlardan birini giydığını görmesi, korku ve sıkıntıya düsmesine, veya birinin hilesine uğramasina veyahut hapse girmesine yorumlanır. Ayakkabi giymesi adet olan kimsenin bir mest veya ayakkabi giydığını görmesi korkusundan kurtulacağına işarettir. Bir rivayete göre de deniz yolculuğuna çikar.

Ayaginda delik iki kundura olup ayaklarinin göründügünü görmek herkesin onu kiskandığına ve parasının çokluguna delildir. Ayakkabilarindan birinin ayağından çıktığını, veya delindığını görenin yari malı elinden gider. Eğer ayakkabilarinin ikisi de delikse bütün malı elinden gider.

Bir çift ayakkabi giydığını gören, iki kadınla evlenir. Koyun derisinden yapılmış bir çok ayakkabi satın aldığını gören veya kendine bagislandığını gören veya her ne suretle olursa olsun bu ayakkabilarin eline geçtigini gören; mal ve çok büyük nimetlere sahip olur. Adi mest giymek, eğer güzel ve yeni ise, bir gençle evlenmek olarak yorumlanır.

Ayakkabilari yirtilip ayaklarinin çiplak kaldığını görmek, esinin ölümüne delalet eder. Rüyada ayağındaki kunduralarini çikardığını görmek, muradının olacağına işarettir. Bu rüyanin sahibi eğer tutuklu ise serbest kalır. Kunduranin altınin delinmesi eslerden birin ölümüne, kunduralari çaldirmak veya kaybedip bulamamak gam ve sıkıntıdan kurtulmaya, kunduraya kalip geçirdığını görmek, biriyle evlenmeye delalet eder.

Cabir-ül Mağribi’ye göre; rüyasında ayakkabilarinin bir kuyuya veya buna benzer bir yere düstügünü gören, esinden bosanir. Ayakkabilarini tanımadigi bir adama sattigini görenin eşi vefat eder. Ayakkabisinin çalındığını görmek bir belaya düsecegine delildir. Vahsi hayvanlarin ayakkabilarina saldirip onu parçaladiklarini görmek, bazı kimselerin esine tecavüzde bulunacaklarina işarettir.

Cafer-i Sadık’a göre’ayakkabi yumusak olup ayak içinde rahat ederse bu alti şekilde yorumlanır; es, hizmetçi, içki, zafer, menfaat, para. Ebu Said El-Vaiz de söyle diyor; ayakkabi giymek ticaret için sefere çıkacağına delalet eder. Ayakkabinin dar olması sıkıntıya ve borca işarettir. Yeni ayakkabi giymek malı muhafaza ve korumak manasina gelir. Ayakkabinin altında yama ve pençe varsa, bunu gören, eski, ayrıldigi esinden kedere uğrar.

Bir rivayete göre aralarinda düşmanlik meydana gelir. Ayakkabinin altına yama ve pençe vurulmus olduğunu ve bu pençenin sökülmek üzere olduğunu gören, dul bir kadınla veya erkekle evlenir. Kirmizi renkli ayakkabi giydığını gören bir yola çikmaya niyetli ise bu yolculuğa bir müddet çikamaz. Halid ül- Isfahaniye göre; ayakkabinin içine kalip koyduğunu gören bir kadınla münasebette bulunur. Ayakkabilarinin ayağından çıktığını gören gam ve kedere düşer. Yaninda ayakkabisi olduğu halde onu giymeyip yalin ayak dolastigini gören, bir mala kavuşur, fakat ondan faydalanamaz. Çarik ve yemeni de aynı şekilde yorumlanır. Fakat rüyasında çarik veya yemeni görmek köylüler için hayırlı, ama sehirliler için hayra yorulmaz.

Kirmani demiştir ki; yolculuğa mahsus, alti iki katli postal ve çizme giymek sefere, sehirlilere mahsus postal ve çizme giymek ise evlenmege delalet eder. Bir başka rivayete göre de rüyada yeni bir ayakkabi giymek rüya sahibinin halinin sıkıntıli olmasıni işaret eder. Ancak rahat ayakkabi huzur ve rahatlığa, evlenmek isteyen gençler için evlilige işaret eder. Ayaginda dar bir ayakkabi olduğunu gören kedere ve sıkıntıya düşer. Ayaginda deriden bir ayakkabi olduğunu gören evlenir.

Ayakkabisini ters giydığını gören kederden kurtulur, feraha erişir. Bu rüyalar genel olarak iyi sayılmazlar. Ayakkabı sıkıntıya işarettir. Ayağa giymek sıkıntıya girmektir. Elde tutmak veya vitrinde görmek, yeni bir konu veya iş olabilir. Siyah, beyaz, kırmızı ayakkabı giymek çok ani sıkıntıdır. Sarı ayakkabı hastalığa işarettir.

Ayakkabıları çıkarmak kısa sürede sıkıntıdan kurtulmayı anlatır. Bu rüyalar genel olarak iyi sayılmazlar. Ayakkabı sıkıntıya işarettir. Ayağa giymek sıkıntıya girmektir. Elde tutmak veya vitrinde görmek, yeni bir konu veya iş olabilir. Siyah, beyaz, kırmızı ayakkabı giymek çok ani sıkıntıdır. Sarı ayakkabı hastalığa işarettir.

Yorum yapın